RS/OH
A.net/OH
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Walsh University Track & Field and Cross Country - North Canton, Ohio
you RUN the place
2020 East Maple St, North Canton, Ohio, 44720-3396, United States
Report
Block
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
News
Write News
RSS Feed
Folders
2008 - (1 articles)
2009 - (2 articles)
2010 - (3 articles)
2011 - (2 articles)
2012 - (6 articles)
2013 - (9 articles)
2014 - (6 articles)
2015 - (23 articles)
2021 - (1 articles)
Featured
0
Misc News
1
All
1
2008 Results - NAIA Outdoor Championships
May 24th 2008, 10:56pm
Search
2008 Results - NAIA Outdoor Championships
Published by
Matt Scherer
May 24th 2008, 10:56pm
Comments
NAIA Outdoor Championships
May 22, 2008 to May 24, 2008
Varies, US
Timing/Results by:
C.F.P.I. Timing And Data, Inc - Northport - A
« Filter Results by Team: »
Aquinas
Ashford
Azusa Pacific
Baker
Benedictine (KS)
Berea
Berry
Bethany (KS)
Bethel (IN)
Bethel (KS)
Bethel (TN)
Biola
Black Hills State
British Columbia
Bryan
Campbellsville
Cedarville
Central Methodist
Clarke
College of Idaho
Concordia-Irvine
Concordia-Nebraska
Concordia-Portland
Corban
Cornerstone
CS San Marcos
Culver-Stockton
Cumberlands
Dakota State
Dakota Wesleyan
Dana
Dickinson State
Doane
Dordt
Eastern Oregon
Embry-Riddle
Evangel
Evergreen
Fresno Pacific
Friends
Georgetown College
Goshen
Grace
Grand View
Hannibal-LaGrange
Hastings
Houghton
Huntington
Huston-Tillotson
Indiana Tech
Indiana Wesleyan
Jamestown
Kansas Wesleyan
King College
Langston
Lewis-Clark State
Lindenwood
Lindsey Wilson
Malone
Marian
McKendree
Mid America Nazarene
Midland Lutheran
Milligan
Minot State
Missouri Baptist
Missouri Valley
Montreat
Morningside
Mt Marty
Mt Mercy
Northwest
Northwestern (IA)
Northwood (TX)
Notre Dame College
Oklahoma Baptist
Oklahoma Christian
Olivet Nazarene
Oregon Tech
Ottawa (KS)
Park
Paul Quinn
Point Loma Nazarene
Rio Grande
Roberts Wesleyan
Shorter
Siena Heights
Simon Fraser
South Dakota Mines & Tech
Southern Nazarene
Southern Oregon
Southern-New Orleans
Southwestern
Spring Arbor
St Ambrose
St Francis (IN)
St Gregory's
St Xavier
St. Francis (IL)
St. Louis College of Pharmacy
Sterling
Tabor
Taylor
Trinity Christian
U of the Southwest
Union (KY)
Ursuline (OH)
Vanguard
Walsh
Warner Pacific
Warner Southern
Wayland Baptist
Webber International
Westmont
Wiley
William Jessup
William Jewell
Men:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
5k
|
10k
|
3k Steeple
|
110h
|
400h
|
4x100m
|
4x400m
|
4x800m
|
Shot
|
Discus
|
Javelin
|
Hammer
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
|
Dec
|
Dec: 100m
|
Dec: 110h
|
Dec: 1500m
|
Dec: 400m
|
Dec: Discus
|
Dec: HJ
|
Dec: Javelin
|
Dec: LJ
|
Dec: PV
|
Dec: Shot
|
Marathon
Women:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
3k
|
5k
|
10k
|
3k Steeple
|
100h
|
400h
|
4x100m
|
4x400m
|
4x800m
|
Shot
|
Discus
|
Javelin
|
Hammer
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
|
Hep
|
Hep: 100h
|
Hep: 200m
|
Hep: 800m
|
Hep: HJ
|
Hep: Javelin
|
Hep: LJ
|
Hep: Shot
|
Marathon
Mens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Cuffy, Tyrell
10
King College
10.33
-0.6
1
2
Stewart, Kevin
10
Mid America Naza
10.48
-0.6
1
3
Obuon, Paulvince
12
Doane
10.49
-0.6
1
4
Nicely, Orion
12
McKendree
10.51
-0.6
1
5
Nabors, Johnnie
11
Union (KY)
10.55
-0.6
1
6
Kennedy, Shaun
9
Shorter
10.59
-0.6
1
7
Lee, Kesonn
10
Indiana Tech
10.61
-0.6
1
8
Sands, Michael
9
Dickinson State
10.76
-0.6
1
Mens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Semis
Wind
H#
Pts
1
Obuon, Paulvince
12
Doane
10.54
+1.4
1
3
Nabors, Johnnie
11
Union (KY)
10.59
+1.4
1
2
Nicely, Orion
12
McKendree
10.61
+0.1
2
4
Cuffy, Tyrell
10
King College
10.66
+0.1
2
5
Lee, Kesonn
10
Indiana Tech
10.67
+1.4
1
7
Kennedy, Shaun
9
Shorter
10.68
+1.4
1
8
Sands, Michael
9
Dickinson State
10.73
+1.4
1
6
Stewart, Kevin
10
Mid America Naza
10.79
+0.1
2
10
Wells, Charles
10
Southwestern
10.83
+0.1
2
9
Winkler, Nathan
12
Concordia-Irvine
10.83
+0.1
2
11
Bashorun, Olasubomi
11
Oklahoma Baptist
10.89
+1.4
1
12
Campbell, Hylton
11
Mid America Naza
10.90
+0.1
2
13
Jeffers, Jordan
12
Cumberlands
10.93
+0.1
2
14
Okiomah, Kome
10
Baker
11.09
+1.4
1
14
Golding, Rayon
10
Southern-New Orl
11.09
+0.1
2
--
Hyman, Kemar
9
King College
FS
+1.4
1
Mens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Cuffy, Tyrell
10
King College
10.44
+0.3
2
4
Stewart, Kevin
10
Mid America Naza
10.64
+0.3
2
7
Hyman, Kemar
9
King College
10.66
+0.3
2
2
Kennedy, Shaun
9
Shorter
10.68
+0.5
1
10
Obuon, Paulvince
12
Doane
10.69
+0.3
2
5
Nicely, Orion
12
McKendree
10.70
+0.5
1
3
Nabors, Johnnie
11
Union (KY)
10.74
-0.3
3
13
Winkler, Nathan
12
Concordia-Irvine
10.76
+0.3
2
8
Wells, Charles
10
Southwestern
10.79
+0.5
1
11
Bashorun, Olasubomi
11
Oklahoma Baptist
10.80
+0.5
1
14
Okiomah, Kome
10
Baker
10.84
+0.5
1
6
Lee, Kesonn
10
Indiana Tech
10.84
-0.3
3
15
Sands, Michael
9
Dickinson State
10.88
+0.5
1
9
Campbell, Hylton
11
Mid America Naza
10.92
-0.3
3
16
Jeffers, Jordan
12
Cumberlands
10.96
+0.5
1
12
Golding, Rayon
10
Southern-New Orl
10.97
-0.3
3
17
Walker, Billy
12
CS San Marcos
11.00
+0.3
2
18
Matthews, Dominique
10
Oklahoma Baptist
11.01
-0.3
3
19
Curry, Keenan
9
Huston-Tillotson
11.02
-0.3
3
20
Andrews, Bryant
12
Southwestern
11.15
-0.3
3
21
Hardrick, Darrius
10
Berea
11.20
+0.3
2
22
Warhop, Chris
12
Bethel (IN)
11.33
-0.3
3
Mens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Cuffy, Tyrell
10
King College
21.01
-3.6
1
2
Hyman, Kemar
9
King College
21.49
-3.6
1
3
Ingraham, John
11
Dickinson State
21.52
-3.6
1
4
Perry, Josh
12
Rio Grande
21.71
-3.6
1
5
McKinney, Rumeal
9
Aquinas
21.74
-3.6
1
6
Jeffers, Jordan
12
Cumberlands
22.04
-3.6
1
7
Lee, Kesonn
10
Indiana Tech
22.07
-3.6
1
8
Kennedy, Shaun
9
Shorter
22.17
-3.6
1
Mens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Cuffy, Tyrell
10
King College
21.22
+0.7
1
3
Hyman, Kemar
9
King College
21.29
+0.7
1
5
Ingraham, John
11
Dickinson State
21.36
+0.7
1
7
Perry, Josh
12
Rio Grande
21.37
+0.7
1
2
McKinney, Rumeal
9
Aquinas
21.66
-1.2
2
8
Kennedy, Shaun
9
Shorter
21.73
+0.7
1
9
Mignard, Ethan
9
Oklahoma Baptist
21.74
+0.7
1
4
Jeffers, Jordan
12
Cumberlands
21.79
-1.2
2
6
Lee, Kesonn
10
Indiana Tech
21.86
-1.2
2
10
Winkler, Nathan
12
Concordia-Irvine
21.95
-1.2
2
11
Brown, Ian
11
Taylor
22.05
-1.2
2
12
Nabors, Johnnie
11
Union (KY)
22.06
+0.7
1
13
Campbell, Hylton
11
Mid America Naza
22.84
+0.7
1
--
Hall, James
12
Langston
DNF
-1.2
2
--
Nettles, Derek
12
Oklahoma Baptist
DNS
-1.2
2
--
Obuon, Paulvince
12
Doane
DNS
-1.2
2
Mens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Miller, Ramon
11
Dickinson State
46.52c
1
2
Mccaskill, William
11
St Gregory's
46.95
1
3
Thornton, Andre
10
Union (KY)
47.32
1
4
Foster, Lance
12
Doane
47.35
1
5
Logan, Anthony
10
Azusa Pacific
47.38
1
6
Pickstock, Sean
10
Dickinson State
47.58
1
7
Hughes, Joe
12
St Gregory's
47.61
1
8
Hogges, Jguwon
12
Oregon Tech
48.27
1
Mens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Semis
H#
Pts
2
Thornton, Andre
10
Union (KY)
47.12
1
3
Pickstock, Sean
10
Dickinson State
47.19
2
4
Mccaskill, William
11
St Gregory's
47.35
1
5
Hughes, Joe
12
St Gregory's
47.52
1
6
Foster, Lance
12
Doane
47.62
2
7
Logan, Anthony
10
Azusa Pacific
47.96
2
8
Hogges, Jguwon
12
Oregon Tech
48.08
1
9
Phillips, Nate
11
Bethel (IN)
48.38
1
10
Berkley, Spencer
10
Southern Nazaren
48.76
1
11
Miller, Norbert
9
Southern-New Orl
48.82
1
12
Torres, Greg
12
Doane
48.84
2
13
Claxton, Javon
9
Lindenwood
48.89
2
14
Annis, Cody
12
Southwestern
49.37
1
15
McLean, Caleb
9
Wayland Baptist
50.50
2
16
Lightsey, T.J.
12
Oklahoma Baptist
1:57.31
2
1
Miller, Ramon
11
Dickinson State
12:26.47c
2
Mens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Mccaskill, William
11
St Gregory's
47.65
2
2
Miller, Ramon
11
Dickinson State
47.93
3
4
Thornton, Andre
10
Union (KY)
47.97
3
3
Foster, Lance
12
Doane
48.24
1
5
Hughes, Joe
12
St Gregory's
48.24
2
7
Pickstock, Sean
10
Dickinson State
48.25
3
8
Hogges, Jguwon
12
Oregon Tech
48.47
2
10
Claxton, Javon
9
Lindenwood
48.56
3
6
Logan, Anthony
10
Azusa Pacific
48.61
1
9
Phillips, Nate
11
Bethel (IN)
48.71
1
11
Torres, Greg
12
Doane
48.75
2
13
Miller, Norbert
9
Southern-New Orl
48.79
3
12
Berkley, Spencer
10
Southern Nazaren
48.81
1
14
Lightsey, T.J.
12
Oklahoma Baptist
48.83
2
15
McLean, Caleb
9
Wayland Baptist
49.11
1
16
Annis, Cody
12
Southwestern
49.18
3
17
Jimerson, Bradley
10
Oklahoma Baptist
49.34
3
18
Sinlair, Garfield
9
Huston-Tillotson
49.38
2
19
Clark, Anthony
9
Fresno Pacific
49.55
2
20
Bray, Kevin
9
Embry-Riddle
49.87
2
21
Lavoll, Akeem
11
Langston
49.97
1
22
Simpson, Adrian
10
Southern-New Orl
50.65
1
--
Ford, Jeb
11
Malone
DNS
1
Mens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Saalfeld, Michael
11
Concordia-Nebras
1:51.11
1
2
Williams, Durrell
11
Oklahoma Baptist
1:51.67
1
3
Charpentier, Remy
10
Shorter
1:51.90
1
4
Henry, Dallas
12
Mid America Naza
1:52.31
1
5
Bradley, Josh
10
Bryan
1:52.38
1
6
Botma, Corey
9
Point Loma Nazar
1:52.62
1
7
Sanders, Joel
12
Huntington
1:52.63
1
8
MacKenzie, Davin
10
British Columbia
1:52.67
1
Mens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Semis
H#
Pts
1
Saalfeld, Michael
11
Concordia-Nebras
1:51.79
1
3
Bradley, Josh
10
Bryan
1:51.81
1
5
Williams, Durrell
11
Oklahoma Baptist
1:51.87
1
7
Charpentier, Remy
10
Shorter
1:52.07
1
8
MacKenzie, Davin
10
British Columbia
1:52.14
1
9
Richardson, Rocky
9
Azusa Pacific
1:52.33
1
2
Sanders, Joel
12
Huntington
1:52.42
2
4
Henry, Dallas
12
Mid America Naza
1:52.57
2
10
Johnson, Derickus
10
Shorter
1:52.78
1
6
Botma, Corey
9
Point Loma Nazar
1:52.78
2
11
Koch, Jerad
10
Olivet Nazarene
1:53.15
2
12
VanPeursem, Tyler
10
Dakota State
1:53.16
2
13
Tipton, Brett
11
Indiana Tech
1:53.39
2
14
Hole, Nigel
9
British Columbia
1:54.24
2
15
Culley, Mitchell
9
Simon Fraser
1:54.49
2
16
Duncan, Justin
9
Oklahoma Baptist
1:54.84
1
Mens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Saalfeld, Michael
11
Concordia-Nebras
1:52.77
2
4
Johnson, Derickus
10
Shorter
1:53.11
2
7
Henry, Dallas
12
Mid America Naza
1:53.30
2
10
VanPeursem, Tyler
10
Dakota State
1:53.34
2
13
Duncan, Justin
9
Oklahoma Baptist
1:53.64
2
14
Hole, Nigel
9
British Columbia
1:53.81
2
15
Botma, Corey
9
Point Loma Nazar
1:53.96
2
2
Sanders, Joel
12
Huntington
1:54.01
3
5
Charpentier, Remy
10
Shorter
1:54.46
3
8
Richardson, Rocky
9
Azusa Pacific
1:54.56
3
11
Tipton, Brett
11
Indiana Tech
1:54.61
3
16
Williams, Durrell
11
Oklahoma Baptist
1:54.64
3
17
Myers, Jermaine
12
McKendree
1:55.21
3
3
Culley, Mitchell
9
Simon Fraser
1:55.26
1
6
Koch, Jerad
10
Olivet Nazarene
1:55.40
1
9
MacKenzie, Davin
10
British Columbia
1:55.41
1
12
Bradley, Josh
10
Bryan
1:55.44
1
18
Harris, Jeremy
11
Warner Southern
1:55.46
1
19
Neisler, John
10
St Xavier
2:01.98
1
Mens 1500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Rono, Aron
11
Azusa Pacific
3:46.35
1
2
Foss, Josh
11
Indiana Wesleyan
3:48.64
1
3
Dunn, Kirby
10
Wayland Baptist
3:50.61
1
4
Guadagnini, Anthony
11
CS San Marcos
3:51.07
1
5
Benson, Doug
10
Eastern Oregon
3:51.52
1
6
Hopper, Tyler
12
College of Idaho
3:52.48
1
7
Powell, Jordan
11
Oklahoma Christi
3:52.52
1
8
Stroup, Justin
10
Oklahoma Baptist
3:54.53
1
9
Kreuz, Cameron
11
Southern Oregon
3:56.16
1
10
McKee, Brendan
11
Walsh
3:57.25
1
11
Godsave, Jerad
11
Shorter
4:00.83
1
12
Brooker, Jud
11
Cedarville
4:02.47
1
13
Coates, Mike
12
Malone
4:03.04
1
14
Sinick, Christopher
10
Malone
4:06.29
1
15
Carwile, Jason
12
William Jessup
4:11.33
1
Mens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Rono, Aron
11
Azusa Pacific
14:23.81c
1
2
Kiptoo, Evans
10
Lindenwood
14:32.45
1
3
Kienzle, Ryan
12
Malone
14:37.37
1
4
Gonzalez, Sergio
12
CS San Marcos
14:39.09
1
5
Melhorn, Aaron
9
Malone
14:39.53
1
6
Gaynor, Evan
10
Malone
14:42.24
1
7
Thor, Luka
10
Concordia-Nebras
14:46.10
1
8
Johnson, Nick
11
Huntington
14:48.39
1
9
Deo, Robert
12
Siena Heights
14:55.86
1
10
Kimo, Sufian
10
Doane
14:59.32
1
11
Megazzi, Aaron
12
Westmont
15:11.88
1
12
Assenmacher, Scott
12
Aquinas
15:13.24
1
13
Bright, Landon
11
Point Loma Nazar
15:20.24
1
14
Collette, Drew
10
Olivet Nazarene
15:25.69
1
--
Too, Noah
11
Mid America Naza
DNS
1
--
Maiyo, Sammy
12
Cornerstone
DNS
1
Mens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Kiptoo, Evans
10
Lindenwood
14:58.42
1
3
Johnson, Nick
11
Huntington
15:00.41
1
5
Thor, Luka
10
Concordia-Nebras
15:00.77
1
7
Too, Noah
11
Mid America Naza
15:03.46
1
9
Gonzalez, Sergio
12
CS San Marcos
15:06.05
1
11
Kienzle, Ryan
12
Malone
15:06.10
1
2
Rono, Aron
11
Azusa Pacific
15:06.57
1
4
Melhorn, Aaron
9
Malone
15:09.18
1
6
Gaynor, Evan
10
Malone
15:09.38
1
8
Assenmacher, Scott
12
Aquinas
15:10.39
1
10
Bright, Landon
11
Point Loma Nazar
15:10.52
1
12
Maiyo, Sammy
12
Cornerstone
15:10.80
1
13
Kimo, Sufian
10
Doane
15:10.82
1
14
Deo, Robert
12
Siena Heights
15:12.14
1
15
Megazzi, Aaron
12
Westmont
15:15.29
1
16
Collette, Drew
10
Olivet Nazarene
15:23.20
1
17
Carr, Kacey
12
Olivet Nazarene
15:27.81
1
18
Badley, Tim
12
Concordia-Portla
15:29.89
1
19
Pulido, Tony
11
Concordia-Irvine
15:35.45
1
20
Ditzler, Matt
9
Indiana Tech
15:42.19
1
21
Monteleone, Anthony
12
Southern Oregon
15:53.03
1
22
Sandefur, Chris
Lindenwood
16:00.39
1
--
Kosgei, Wilbourn
10
Montreat
DNF
1
--
Veldman, Rob
10
Aquinas
DNS
1
--
Chlebeck, Jesse
12
College of Idaho
DNS
1
Mens 5000m Race Walk
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gomez, Inaki
10
British Columbia
21:06.17c
1
2
Ferreira, Thiago
11
Missouri Valley
21:56.74c
1
3
Campbell, Seth
11
Cedarville
23:46.42
1
4
Connolly, Creighton
10
British Columbia
23:52.79
1
5
Wiseman, Josh
9
Cedarville
24:24.19
1
6
Stolee, Tom
10
Concordia-Nebras
24:35.58
1
7
Muldoon, Peter
10
Central Methodis
24:59.76
1
8
Bacon, Grant
9
Cedarville
25:18.79
1
9
Worley, Jeremy
10
Concordia-Portla
25:26.58
1
10
Sinick, Brad
12
Malone
26:00.32
1
11
Dreher, Nathan
11
Concordia-Nebras
26:11.11
1
12
Lew, Daniel
11
Westmont
26:17.24
1
13
Magee, Shawn
11
Concordia-Portla
26:56.95
1
14
Dehning, Chris
11
Concordia-Nebras
27:48.73
1
15
Karhoff, Geoff
11
Central Methodis
28:25.91
1
16
Fox, Randy
12
Oregon Tech
29:21.52
1
--
Tegtmeier, Chris
10
Concordia-Nebras
DQ
1
--
Mannozzi, Mike
10
Notre Dame Colle
DQ
1
--
Adams, Zach
9
Houghton
DQ
1
Mens 10000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Rono, Aron
11
Azusa Pacific
29:56.18c
1
2
Kienzle, Ryan
12
Malone
30:25.51c
1
3
Gonzalez, Sergio
12
CS San Marcos
30:43.72c
1
4
Badley, Tim
12
Concordia-Portla
30:53.05
1
5
Maiyo, Sammy
12
Cornerstone
30:53.28
1
6
Thor, Luka
10
Concordia-Nebras
30:53.84
1
7
Rojas, Elias
12
Indiana Wesleyan
31:13.89
1
8
Gaynor, Evan
10
Malone
31:15.78
1
9
Veldman, Rob
10
Aquinas
31:34.25
1
10
Topham, Andrew
9
Southwestern
31:40.70
1
11
Sandefur, Chris
Lindenwood
31:44.38
1
12
Baum, Justin
12
Malone
31:46.74
1
13
Chlebeck, Jesse
12
College of Idaho
31:59.04
1
14
Miles, Cliff
10
St Ambrose
32:04.75
1
15
Poirier, Nate
10
Aquinas
32:06.97
1
16
Carr, Kacey
12
Olivet Nazarene
32:09.87
1
17
Laney, David
9
Southern Oregon
32:13.16
1
18
Ditzler, Matt
9
Indiana Tech
32:16.87
1
19
Neidlinger, Daniel
9
Indiana Tech
32:21.09
1
20
Njeri, Joseph
11
Huntington
32:36.52
1
21
Bugarin, Steven
12
St Xavier
32:43.26
1
22
Rakestraw, Brian
10
Evergreen
32:45.99
1
23
Dixon, Andrew
11
Westmont
32:50.55
1
24
Glymes, Christian De
9
Vanguard
33:10.09
1
25
Pulido, Tony
11
Concordia-Irvine
33:18.45
1
--
Humberston, Korey
9
Oregon Tech
DNF
1
--
Assenmacher, Scott
12
Aquinas
DNF
1
--
Shakalia, Karim
9
Warner Pacific
DNF
1
Mens 3k Steeple
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Melhorn, Aaron
9
Malone
8:56.36
1
2
Ripley, Zach
10
Cornerstone
9:04.92
1
3
Ball, Brian
12
Biola
9:06.05
1
4
Gant, Dylan
12
Simon Fraser
9:06.39
1
5
Bordewyk, Cody
11
Black Hills Stat
9:10.77
1
6
Tooh, Simion
10
Mid America Naza
9:13.90
1
7
Lindbloom, Dan
11
Huntington
9:19.55
1
8
Hazel, Bryan
11
Indiana Wesleyan
9:20.27
1
9
Walter, Camron
9
Indiana Tech
9:20.56
1
10
Zeuch, James
9
Malone
9:23.00
1
11
Foerster, Michael
10
Marian
9:24.85
1
12
Meineke, Zach
9
Concordia-Nebras
9:25.09
1
13
Goetz, Daniel
10
Bryan
9:27.18
1
14
Bischoff, Tyler
9
Aquinas
9:28.08
1
15
Wainwright, John
9
Indiana Tech
9:37.36
1
16
Kuhn, Kevin
11
Cedarville
9:56.55
1
Mens 3k Steeple
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Melhorn, Aaron
9
Malone
9:12.58
1
3
Walter, Camron
9
Indiana Tech
9:18.26
1
2
Gant, Dylan
12
Simon Fraser
9:19.84
1
4
Ball, Brian
12
Biola
9:20.79
1
5
Kuhn, Kevin
11
Cedarville
9:21.35
1
6
Meineke, Zach
9
Concordia-Nebras
9:21.71
1
7
Ripley, Zach
10
Cornerstone
9:21.81
1
9
Tooh, Simion
10
Mid America Naza
9:21.96
1
11
Bischoff, Tyler
9
Aquinas
9:22.06
1
8
Hazel, Bryan
11
Indiana Wesleyan
9:22.55
1
13
Lindbloom, Dan
11
Huntington
9:22.70
1
10
Wainwright, John
9
Indiana Tech
9:24.02
1
12
Bordewyk, Cody
11
Black Hills Stat
9:24.81
1
14
Zeuch, James
9
Malone
9:25.31
1
15
Goetz, Daniel
10
Bryan
9:25.65
1
16
Foerster, Michael
10
Marian
9:25.76
1
17
Madrigal, Benny
Fresno Pacific
9:26.52
1
18
Lewton, Forrest
10
Azusa Pacific
9:27.62
1
19
Hughes, Kyle
10
CS San Marcos
9:32.21
1
20
Stoltzfus, Brock
11
Oklahoma Baptist
9:33.95
1
21
Fiedler, KC
10
Black Hills Stat
9:34.40
1
22
Starner, Cam
10
Eastern Oregon
9:40.11
1
23
Robertson, Tom
10
Taylor
9:42.11
1
24
Grotefendt, Jon
10
Concordia-Nebras
9:44.06
1
25
Stewart, Will
11
British Columbia
9:44.13
1
25
Green, Alex
9
Cornerstone
9:44.13
1
27
Cummings, Charles
10
Concordia-Portla
9:48.49
1
28
Diehl, Luke
10
Huntington
9:54.56
1
29
Jeffers, Kevin
12
Southern Oregon
9:56.27
1
30
Blackburn, Troy
12
Eastern Oregon
9:59.59
1
31
McNulty, Kyle
10
Biola
10:21.88
1
32
Braima, Andre
11
Campbellsville
10:23.67
1
Mens 110m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Waters, Rod
12
Indiana Tech
13.99c
+1.3
1
2
Baskin, Lamar
12
Oklahoma Baptist
14.27
+1.3
1
3
Sparks, Matt
12
Azusa Pacific
14.32
+1.3
1
4
Skipper, Robert
9
Fresno Pacific
14.37
+1.3
1
5
Bethel, Chris
12
McKendree
14.39
+1.3
1
6
Scott, Nate
10
Shorter
14.52
+1.3
1
7
Weber, Zach
12
Indiana Wesleyan
14.66
+1.3
1
8
Perkins, Aze
10
Vanguard
14.70
+1.3
1
Mens 110m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Semis
Wind
H#
Pts
2
Baskin, Lamar
12
Oklahoma Baptist
14.22w
+3.0
1
3
Sparks, Matt
12
Azusa Pacific
14.35
+1.5
2
5
Scott, Nate
10
Shorter
14.35
+1.5
2
7
Bethel, Chris
12
McKendree
14.40
+1.5
2
4
Perkins, Aze
10
Vanguard
14.43w
+3.0
1
8
Skipper, Robert
9
Fresno Pacific
14.51
+1.5
2
6
Weber, Zach
12
Indiana Wesleyan
14.57w
+3.0
1
9
Plank, Chris
12
Oklahoma Christi
14.59w
+3.0
1
10
Risinger, Eric
11
Midland Lutheran
14.66w
+3.0
1
11
Flattum, Tyler
12
South Dakota Min
14.72w
+3.0
1
12
Woods, Derrick
10
Concordia-Nebras
15.01
+1.5
2
13
Morr, Chris
10
Sterling
15.21
+1.5
2
14
Stevenson, Mark
11
William Jewell
15.42
+1.5
2
1
Waters, Rod
12
Indiana Tech
11:54.13c
+1.5
2
--
Walls, Howard
11
Embry-Riddle
DNFw
+3.0
1
Mens 110m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
2
Waters, Rod
12
Indiana Tech
14.22
+1.8
1
4
Baskin, Lamar
12
Oklahoma Baptist
14.23
+1.8
1
5
Perkins, Aze
10
Vanguard
14.33
+1.1
2
3
Skipper, Robert
9
Fresno Pacific
14.48
+1.2
3
6
Scott, Nate
10
Shorter
14.50
+1.2
3
7
Bethel, Chris
12
McKendree
14.50
+1.1
2
10
Sparks, Matt
12
Azusa Pacific
14.61
+1.1
2
8
Plank, Chris
12
Oklahoma Christi
14.67
+1.8
1
9
Weber, Zach
12
Indiana Wesleyan
14.68
+1.2
3
11
Woods, Derrick
10
Concordia-Nebras
14.92
+1.2
3
12
Risinger, Eric
11
Midland Lutheran
14.93
+1.8
1
13
Flattum, Tyler
12
South Dakota Min
15.26
+1.1
2
14
Stevenson, Mark
11
William Jewell
15.26
+1.2
3
15
Morr, Chris
10
Sterling
15.35
+1.1
2
1
Walls, Howard
11
Embry-Riddle
11:54.11c
+1.1
2
--
Pichler, David
12
Azusa Pacific
FS
+1.2
3
--
Christie, Jermaine
9
Dickinson State
DNF
+1.8
1
Mens 400m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ayala, Allan
10
Dickinson State
51.11
1
2
Dodson, Nick
9
Shorter
51.53
1
3
Sparks, Matt
12
Azusa Pacific
52.26
1
4
Parrish, Curtis
10
Concordia-Portla
52.51
1
5
Drew, Tracey
11
Oklahoma Baptist
52.69
1
6
Falcioni, Nick
12
Point Loma Nazar
52.80
1
7
Burnette, Jordan
12
Azusa Pacific
52.99
1
8
Baskin, Lamar
12
Oklahoma Baptist
53.93
1
Mens 400m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Semis
H#
Pts
1
Dodson, Nick
9
Shorter
51.26
2
2
Ayala, Allan
10
Dickinson State
51.81
1
3
Drew, Tracey
11
Oklahoma Baptist
52.32
1
4
Baskin, Lamar
12
Oklahoma Baptist
52.39
2
5
Sparks, Matt
12
Azusa Pacific
52.43
2
6
Falcioni, Nick
12
Point Loma Nazar
52.45
1
7
Parrish, Curtis
10
Concordia-Portla
52.54
1
8
Burnette, Jordan
12
Azusa Pacific
52.77
2
9
Gay, Clifton
11
Azusa Pacific
52.81
1
10
Harlan, Ross
10
Oklahoma Baptist
52.88
1
11
Wright, Kevin Ott
12
CS San Marcos
53.21
2
12
Dart, Cory
12
CS San Marcos
53.72
2
13
Massey, Chris
12
Jamestown
53.76
1
14
Waters, Rod
12
Indiana Tech
54.01
2
15
Scott, Stephen
11
Houghton
54.15
1
16
Koffkey, Kurtis
10
Cornerstone
54.82
2
Mens 400m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Ayala, Allan
10
Dickinson State
51.63
4
2
Dodson, Nick
9
Shorter
51.83
3
5
Parrish, Curtis
10
Concordia-Portla
52.73
3
3
Burnette, Jordan
12
Azusa Pacific
52.82
1
6
Wright, Kevin Ott
12
CS San Marcos
52.89
1
9
Falcioni, Nick
12
Point Loma Nazar
52.97
3
7
Baskin, Lamar
12
Oklahoma Baptist
53.00
4
10
Koffkey, Kurtis
10
Cornerstone
53.06
1
13
Massey, Chris
12
Jamestown
53.10
1
14
Waters, Rod
12
Indiana Tech
53.20
1
15
Sparks, Matt
12
Azusa Pacific
53.49
3
4
Gay, Clifton
11
Azusa Pacific
53.58
2
8
Drew, Tracey
11
Oklahoma Baptist
53.64
2
11
Dart, Cory
12
CS San Marcos
53.80
4
12
Harlan, Ross
10
Oklahoma Baptist
53.86
2
16
Scott, Stephen
11
Houghton
53.97
3
17
Buresh, Tyson
9
Hastings
54.03
4
18
Betterton, Adam
10
Oklahoma Baptist
54.11
2
19
Voss, Dave
10
Taylor
54.34
2
20
Boeder, Jimmy
11
Concordia-Nebras
54.53
1
21
Lewman, Jeremiah
12
Southern Oregon
54.64
2
22
Kober, Dan
11
Concordia-Nebras
54.74
2
23
Finstad, Chance
10
Embry-Riddle
54.89
1
24
Holifield, Lemuel
12
Cumberlands
54.92
4
25
Dean, Cameron
10
Black Hills Stat
54.97
2
26
Alston, Troy
10
Warner Southern
55.21
4
27
Oliver, Garrett
10
Malone
56.12
3
28
III, Samuel Hogue
9
Siena Heights
1:03.68
4
--
Clark, Andrew
9
Fresno Pacific
DNS
3
Mens 4x100m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Kelley
,
Dai're
,
Wimmer
,
Obuon
Doane
40.86
1
2
Johnson
,
Perry
,
Jones
,
Nicely
McKendree
40.94
1
3
Hyman
,
Cuffy
,
Hyman
,
Todt
King College
41.16
1
4
Baskin
,
Mignard
,
Bashorun
,
Nettles
Oklahoma Baptist
41.24
1
5
Agee
,
Clifford
,
Campbell
,
Stewart
Mid America Naza
41.29
1
6
Wright
,
Hall
,
Koger
,
Felder
Langston
41.36
1
7
Huggins
,
Adebayo
,
Holwerda
,
Gwashava
Lindenwood
41.54
1
--
Loeffler
,
Ingraham
,
Miller
,
Sands
Dickinson State
DNF
1
Mens 4x100m Relay
Back to top
Name
School
Semis
H#
Pts
1
Loeffler
,
Ingraham
,
Miller
,
Sands
Dickinson State
40.37
1
3
Kelley
,
Dai're
,
Wimmer
,
Obuon
Doane
40.53
1
5
Agee
,
Clifford
,
Campbell
,
Stewart
Mid America Naza
40.53
1
2
Baskin
,
Mignard
,
Bashorun
,
Nettles
Oklahoma Baptist
40.81
2
4
Johnson
,
Perry
,
Jones
,
Nicely
McKendree
40.85
2
7
Wright
,
Hall
,
Koger
,
Felder
Langston
41.02
1
6
Hyman
,
Cuffy
,
Hyman
,
Todt
King College
41.10
2
8
Huggins
,
Adebayo
,
Holwerda
,
Gwashava
Lindenwood
41.21
2
9
Chupp
,
Thomas
,
Warhop
,
Phillips
Bethel (IN)
41.29
2
10
Wells
,
Trimmell
,
Annis
,
Andrews
Southwestern
41.42
2
11
Haile
,
Johnson
,
Kornoely
,
Malaski
Aquinas
41.52
1
12
Evans
,
Tisdol
,
Holifiel
,
Jeffers
Cumberlands
41.64
1
13
McMillan
,
Kennedy
,
Dodson
,
Baker
Shorter
41.68
1
14
III
,
Brailsfo
,
Conley
,
Bullard
Siena Heights
41.72
2
15
Hinton
,
Scott
,
French
,
Penningt
Park
41.89
2
16
Hannon
,
Okiomah
,
Gleason
,
Bryant
Baker
42.43
1
Mens 4x100m Relay
Back to top
Name
School
Prelims
H#
Pts
1
Baskin
,
Bashorun
,
Matthews
,
Nettles
Oklahoma Baptist
41.13
3
2
Kelley
,
Dai're
,
Wimmer
,
Obuon
Doane
41.25
4
3
Loeffler
,
Ingraham
,
Miller
,
Sands
Dickinson State
41.30
1
4
Wells
,
Trimmell
,
Annis
,
Andrews
Southwestern
41.44
2
5
Johnson
,
Perry
,
Jones
,
Nicely
McKendree
41.51
4
6
Wright
,
Hall
,
Koger
,
Felder
Langston
41.53
3
7
Agee
,
Clifford
,
Stewart
,
Campbell
Mid America Naza
41.59
2
8
Hyman
,
Cuffy
,
Hyman
,
Todt
King College
41.78
1
9
Huggins
,
Adebayo
,
Holwerda
,
Gwashava
Lindenwood
41.84
2
10
McMillan
,
Kennedy
,
Dodson
,
Baker
Shorter
41.88
1
11
Evans
,
Tisdol
,
Holifiel
,
Jeffers
Cumberlands
41.93
3
13
Chupp
,
Thomas
,
Warhop
,
Phillips
Bethel (IN)
42.11
2
14
Hewson
,
Johnson
,
Kornoely
,
McKinney
Aquinas
42.15
1
15
Relay Team
Baker
42.16
2
12
Hinton
,
Scott
,
French
,
Penningt
Park
42.18
4
16
III
,
Brailsfo
,
Conley
,
Bullard
Siena Heights
42.27
4
17
Weber
,
Brown
,
Beyioku
,
Collet
Indiana Wesleyan
42.42
1
18
Thomas
,
Logwood
,
Cecil
,
Graham
Lindsey Wilson
42.64
1
19
Walls
,
Fuquay
,
Bray
,
Harper
Embry-Riddle
42.69
2
19
Woodard
,
Hunt
,
Hawkins
,
Hawkins
Bethel (TN)
42.69
3
21
Bruce
,
Tolliver
,
George
,
McKrill
Notre Dame Colle
42.72
3
22
Nelson
,
Golding
,
Weidenba
,
Lawson
Southern-New Orl
42.91
4
23
Fry
,
Wauthier
,
Kline
,
Smith
Olivet Nazarene
43.47
3
--
Smith
,
Thornton
,
Barnes
,
Nabors
Union (KY)
DNF
3
--
Laing
,
Gill
,
Allingha
,
Brown
Taylor
DQ
4
Mens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Ayala
,
Ingraham
,
Pickstoc
,
Miller
Dickinson State
3:09.20
1
2
Wimmer
,
Torres
,
Ingold
,
Foster
Doane
3:11.96
1
3
Hughes
,
Mccaskil
,
Thornton
,
Crook
St Gregory's
3:12.63
1
4
Brown
,
Williams
,
Perry
,
Myers
McKendree
3:13.47
1
5
Christy
,
Mignard
,
Jimerson
,
Harlan
Oklahoma Baptist
3:13.55
1
6
Brown
,
Voss
,
Cassidy
,
Allingha
Taylor
3:13.64
1
7
Palmer
,
Scott
,
McLean
,
Carter
Wayland Baptist
3:14.53
1
8
Taylor
,
Durojiye
,
Felder
,
Lavoll
Langston
3:14.58
1
Mens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Prelims
H#
Pts
1
Wimmer
,
Torres
,
Ingold
,
Foster
Doane
3:12.40
1
5
Brown
,
Williams
,
Perry
,
Myers
McKendree
3:13.53
1
2
Ayala
,
Ingraham
,
Pickstoc
,
Miller
Dickinson State
3:13.57
4
3
Jimerson
,
Mignard
,
Drew
,
Nettles
Oklahoma Baptist
3:15.53
3
4
Taylor
,
Felder
,
Lavoll
,
Hall
Langston
3:15.55
2
6
Mccaskil
,
Hughes
,
Thornton
,
Crook
St Gregory's
3:16.09
4
7
Brown
,
Voss
,
Cassidy
,
Allingha
Taylor
3:16.19
3
8
Palmer
,
Scott
,
McLean
,
Carter
Wayland Baptist
3:16.40
2
9
Koffkey
,
Norman
,
Symonds
,
Erickson
Cornerstone
3:16.48
1
10
Clifford
,
Dyer
,
Newman
,
Stewart
Mid America Naza
3:16.55
4
11
Nelson
,
Miller
,
Weidenba
,
Lawson
Southern-New Orl
3:16.69
2
12
Phillips
,
Thomas
,
Heim
,
Randolph
Bethel (IN)
3:16.83
3
13
Bray
,
Harper
,
Fuquay
,
Chidgey
Embry-Riddle
3:17.06
1
14
Waters
,
Brinkley
,
Lewis
,
Lee
Indiana Tech
3:17.34
1
15
Alston
,
Harris
,
Dale
,
Moon
Warner Southern
3:17.41
4
16
Sheffey
,
Bruce
,
McKrill
,
Robinson
Notre Dame Colle
3:17.85
2
17
Tress
,
Nowels
,
Beight
,
Starr
Cedarville
3:18.24
3
18
Johnson
,
Rodrigue
,
Kelly
,
O'Neal
Shorter
3:19.11
3
19
Willskyt
,
Claxton
,
Hernande
,
Holwerda
Lindenwood
3:19.55
4
20
Annis
,
Johnson
,
Bryant
,
Cherry
Southwestern
3:20.19
1
21
Dart
,
Wright
,
McDougal
,
Stein
CS San Marcos
3:21.49
4
22
Pawlaczy
,
III
,
Banks
,
Simmons
Siena Heights
3:22.79
3
23
Kakuda
,
Davidson
,
Broyles
,
Falcioni
Point Loma Nazar
3:22.85
2
24
Dupey
,
Klotz
,
Smith
,
Calvo
Aquinas
3:23.20
2
25
Alexande
,
Logan
,
Rosenau
,
Gakire
Southern Nazaren
3:26.87
4
Mens 4x800m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Wenzel
,
Slabaugh
,
Miller
,
Foss
Indiana Wesleyan
7:33.53
1
2
Bailey
,
Carter
,
Christy
,
Williams
Oklahoma Baptist
7:33.84
1
3
Banks
,
Laskowsk
,
Simmons
,
Pawlaczy
Siena Heights
7:34.75
1
4
McPeters
,
Hernande
,
Barmasai
,
Jimenez
Dickinson State
7:35.69
1
5
Cruise
,
Schweike
,
Coates
,
Sinick
Malone
7:36.34
1
6
Fraser
,
Millage
,
Culley
,
Fraser
Simon Fraser
7:37.49
1
7
Pratt
,
Poole
,
Powell
,
Wayland
Oklahoma Christi
7:37.96
1
8
Maynard
,
Hole
,
Allestar
,
MacKenzi
British Columbia
7:40.96
1
Mens 4x800m Relay
Back to top
Name
School
Prelims
H#
Pts
1
Wenzel
,
Slabaugh
,
Miller
,
Foss
Indiana Wesleyan
7:36.65
1
2
Bailey
,
Carter
,
Williams
,
Christy
Oklahoma Baptist
7:37.55
2
4
Cruise
,
Schweike
,
Coates
,
Sinick
Malone
7:38.07
1
7
Fraser
,
Millage
,
Culley
,
Fraser
Simon Fraser
7:38.10
1
5
Banks
,
Laskowsk
,
Simmons
,
Pawlaczy
Siena Heights
7:38.94
2
8
Allestar
,
MacKenzi
,
Maynard
,
Hole
British Columbia
7:39.07
1
9
Johnson
,
Bryant
,
Joiner
,
Cherry
Southwestern
7:39.10
1
3
McPeters
,
Hernande
,
Barmasai
,
Jimenez
Dickinson State
7:40.69
3
6
Pratt
,
McAllist
,
Poole
,
Wayland
Oklahoma Christi
7:40.93
3
10
Jimenez
,
Brinkley
,
Mitchell
,
Tipton
Indiana Tech
7:41.68
2
11
Williams
,
Mendez
,
Brown
,
Myers
McKendree
7:42.87
3
12
Zuvieta
,
Ngeny
,
Chepkwon
,
Schubert
Southern Nazaren
7:43.06
1
13
Arunalas
,
Triop
,
Kiptoo
,
Hernande
Lindenwood
7:45.22
3
14
Fernande
,
Pfiel
,
Lynch
,
Zichterm
Azusa Pacific
7:46.80
2
15
Leikert
,
Stickney
,
Rameriz
,
Tanis
Aquinas
7:47.03
2
16
Robinson
,
Starkel
,
Reel
,
Gray
Bethel (IN)
7:47.24
3
17
McConnel
,
Kimani
,
Jarvis
,
Ballard
Houghton
7:52.40
1
18
Carillo
,
Polhill
,
Capeau
,
Guadagni
CS San Marcos
7:52.75
3
19
Goodin
,
Kemp
,
Kraft
,
Williams
Westmont
7:55.70
1
20
Botma
,
Bright
,
Kear
,
Botma
Point Loma Nazar
8:05.48
3
--
Johnson
,
Godelar
,
Rodrigue
,
Charpent
Shorter
DQ
2
--
Relay Team
Taylor
DNS
2
Mens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Flores, Eric
10
Black Hills Stat
17.81m
(58'5)
1
2
VanCura, Scott
12
Hastings
17.70m
(58'0.75)
1
3
Castaneda, Paul
12
Concordia-Irvine
17.57m
(57'7.5)
1
4
Beach, Lucas
11
Huntington
17.21m
(56'5.5)
1
5
Michaud, Ben
11
Cedarville
16.67m
(54'8.25)
1
6
Boyeff, Alex
9
Minot State
16.49m
(54'1)
1
7
Hammond, Steve
11
McKendree
16.27m
(53'4.5)
1
8
Lavine, Travis
12
Bethel (IN)
16.24m
(53'3.25)
1
9
Jackson, JJ
10
Bethel (IN)
16.00m
(52'5.75)
1
10
Schuurmans, Jared
10
Doane
15.83m
(51'11)
1
11
Carl, Leon
11
Concordia-Portla
15.81m
(51'10.25)
1
12
Simonsen, Brock
11
Concordia-Nebras
15.71m
(51'6.5)
1
13
Hinrichs, Jordan
11
Concordia-Nebras
15.45m
(50'8.25)
1
14
Tierney, Mike
12
Doane
15.29m
(50'1.75)
1
15
Baller, Matt
11
Concordia-Nebras
15.26m
(50'0.75)
1
16
Ogden, Logan
9
Northwestern (IA
14.35m
(47'0.75)
1
--
Robinson, Tim
9
Notre Dame Colle
FOUL
(--)
1
--
Miller, Courtney
Lindenwood
FOUL
(--)
1
--
Boeding, Jason
10
Black Hills Stat
DNS
(--)
1
Mens Discus
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Kay, Nik
11
Concordia-Portla
58.11m
(190'7.75)
1
2
Schuurmans, Jared
10
Doane
54.11m
(177'6.25)
1
3
Bowman, John
11
Indiana Wesleyan
52.14m
(171'0.75)
1
4
Artau, Matt
11
Concordia-Portla
51.76m
(169'9.75)
1
5
Castaneda, Paul
12
Concordia-Irvine
50.43m
(165'5.25)
1
6
Cowan, Drew
12
Taylor
49.63m
(162'9.75)
1
7
VanCura, Scott
12
Hastings
48.67m
(159'8)
1
8
Boals, Jim
10
Notre Dame Colle
47.77m
(156'8.5)
1
9
Longsworth, Adam
12
St Francis (IN)
47.12m
(154'7)
1
10
Torie, Mike
Lindenwood
46.71m
(153'2.75)
1
11
Kelling, Matthew
12
Olivet Nazarene
46.69m
(153'2)
1
12
Pinkelman, Josh
11
Hastings
46.56m
(152'9)
1
13
Scholl, Turner
11
Hastings
46.17m
(151'5.5)
1
14
Tarrant, Devin
9
Aquinas
45.74m
(150'0.75)
1
15
Carl, Leon
11
Concordia-Portla
45.47m
(149'2)
1
16
Eckhardt, Jake
10
Doane
44.34m
(145'5.5)
1
17
Hammond, Steve
11
McKendree
43.96m
(144'2.5)
1
18
Hochstetler, Justin
12
Goshen
43.51m
(142'8.75)
1
19
Nash, Andrew
12
Berea
43.32m
(142'1.5)
1
20
Simonsen, Brock
11
Concordia-Nebras
42.73m
(140'2.25)
1
21
Mcfadden, Ronnie
10
CS San Marcos
39.78m
(130'6)
1
Mens Javelin Throw
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Buller, Jeff
12
Bethel (KS)
65.43m
(214'7.75)
1
2
Roshau, Paul
10
Concordia-Portla
64.89m
(212'10.5)
1
3
Burmood, Adam
10
Doane
62.32m
(204'5.5)
1
4
Gomez, Kyle
9
Oregon Tech
61.21m
(200'9.75)
1
5
Ammons, Chad
11
Mid America Naza
60.04m
(196'11.75)
1
6
Heibert, Garrett
9
Bethel (KS)
59.31m
(194'7)
1
7
Manstedt, Chase
12
Midland Lutheran
59.00m
(193'6.75)
1
8
South, Brad
10
Morningside
58.62m
(192'3.75)
1
9
Daugharthy, David
10
Bethel (KS)
58.04m
(190'5)
1
10
Bailey, Lane
10
Eastern Oregon
53.86m
(176'8.25)
1
11
Gorton, Kyle
12
Ottawa (KS)
53.66m
(176'0.5)
1
12
Mayo, John
9
Georgetown Colle
53.43m
(175'3.5)
1
13
Herr, Jeremey
10
Dickinson State
52.01m
(170'7.5)
1
14
Schwindt, Aric
10
Benedictine (KS)
51.47m
(168'10.25)
1
15
Ming, Josh
10
Minot State
51.02m
(167'4.5)
1
16
Sword, Derek
12
Georgetown Colle
50.60m
(166'0)
1
17
Connor, Samek
9
Lindenwood
50.54m
(165'9.75)
1
18
Schortgen, James
9
Indiana Wesleyan
49.91m
(163'8.75)
1
19
Dirks, Adam
9
Tabor
49.40m
(162'0.75)
1
20
Noble, Josh
11
Spring Arbor
47.65m
(156'3.75)
1
--
Valentine, Rocky
11
Mid America Naza
DNS
(--)
1
Mens Hammer
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Schultz, Greg
11
Concordia-Portla
63.21m
(207'4.5)
1
2
VanCura, Scott
12
Hastings
62.45m
(204'10.5)
1
3
Flores, Eric
10
Black Hills Stat
58.63m
(192'4.25)
1
4
Bowman, John
11
Indiana Wesleyan
56.97m
(186'10.75)
1
5
Thomas, Kendall
11
Olivet Nazarene
56.01m
(183'9)
1
6
Long, Tyg
12
Black Hills Stat
55.67m
(182'7.5)
1
7
Kay, Nik
11
Concordia-Portla
55.58m
(182'4)
1
8
Coleman, Jeff
10
Wayland Baptist
55.52m
(182'1.75)
1
9
Pinkelman, Josh
11
Hastings
54.47m
(178'8.25)
1
10
Hinrichs, Jordan
11
Concordia-Nebras
53.12m
(174'3.25)
1
11
Henning, Neil
12
Cedarville
52.98m
(173'9.75)
1
12
Longsworth, Adam
12
St Francis (IN)
52.20m
(171'3)
1
13
Lehman, Colby
9
William Jewell
51.14m
(167'9.25)
1
14
Schwandt, Robert
11
Azusa Pacific
51.08m
(167'7)
1
15
Fritz, Scott
10
Hastings
50.97m
(167'2.5)
1
16
Kramer, Kyle
12
Aquinas
50.76m
(166'6.25)
1
17
Baxter, Quniten
11
Eastern Oregon
50.61m
(166'0.5)
1
18
McIsaac, Shawn
12
British Columbia
50.26m
(164'10.5)
1
19
Drelleshak, Jeremiah
11
Concordia-Portla
49.71m
(163'1)
1
20
Armstrong, John
11
Oklahoma Baptist
49.70m
(163'0.5)
1
21
Scholl, Turner
11
Hastings
49.44m
(162'2.25)
1
22
Jump, Justin
11
Malone
49.28m
(161'8)
1
23
Maat, Christian
11
Cedarville
47.80m
(156'9.75)
1
24
Adams, Nick
9
St Francis (IN)
45.84m
(150'4.5)
1
25
Jackson, JJ
10
Bethel (IN)
44.48m
(145'11)
1
--
Boeding, Jason
10
Black Hills Stat
DNS
(--)
1
Mens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Mason, Michael
12
British Columbia
2.22m
(7'3.25)
1
2
Moses, William
11
Langston
2.11m
(6'11)
1
3
Brown, Montagious
9
Shorter
2.06m
(6'9)
1
4
Gill, Scott
9
Taylor
2.06m
(6'9)
1
4
Keesee, Will
9
Hastings
2.06m
(6'9)
1
4
Tisdol, Eric
10
Cumberlands
2.06m
(6'9)
1
7
King, Sheldon
10
Dickinson State
2.06m
(6'9)
1
8
Weber, Zach
12
Indiana Wesleyan
2.06m
(6'9)
1
9
Bauder, Eric
11
Dakota State
2.06m
(6'9)
1
10
Wells, Wes
10
Fresno Pacific
2.01m
(6'7)
1
10
Cecchini, Daniel
12
Southern Oregon
2.01m
(6'7)
1
10
Arnold, Staphon
10
Azusa Pacific
2.01m
(6'7)
1
13
Zuch, Ben
9
Midland Lutheran
2.01m
(6'7)
1
14
Warren, Erving
10
Siena Heights
2.01m
(6'7)
1
14
Huggins, Kevin
11
Lindenwood
2.01m
(6'7)
1
14
Gass, Ryan
9
Morningside
2.01m
(6'7)
1
14
Bullard, Chris
11
Siena Heights
2.01m
(6'7)
1
18
Neuhalfen, Scott
9
Doane
1.96m
(6'5)
1
18
Thompson, Frank
9
Dakota Wesleyan
1.96m
(6'5)
1
18
Norris, Darren
11
Missouri Baptist
1.96m
(6'5)
1
21
McGregor, Brett
9
Point Loma Nazar
1.96m
(6'5)
1
22
Laker, Kyle
11
Goshen
1.96m
(6'5)
1
--
Pearson, Keymo
12
Friends
NH
(--)
1
--
Spencer, Paul
9
Notre Dame Colle
NH
(--)
1
--
Milligan, Nathan
9
Central Methodis
NH
(--)
1
--
Harms, Jeff
12
Tabor
NH
(--)
1
--
McLaughlin, Shane
10
Malone
DNS
(--)
1
Mens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Tisdol, Eric
10
Cumberlands
7.25m
(23'9.25)
+1.8
1
2
Smith, Maurice
11
Doane
7.15m
(23'5.5)
+1.6
1
3
Bryant, Richie
12
Baker
7.14m
(23'5)
-2.3
1
4
Goodman, Dominic
10
Dickinson State
7.12m w
(23'4.25)
+2.1
1
5
Adebayo, Deji
11
Lindenwood
7.11m
(23'3.75)
-1.4
1
6
Collet, Thomas
10
Indiana Wesleyan
7.07m
(23'2.25)
+0.8
1
7
Koger, Julius
9
Langston
6.96m
(22'10)
+0.7
1
8
Conley, Caden
12
Siena Heights
6.95m w
(22'9.5)
+3.0
1
9
Lawson, Dan
12
Jamestown
6.90m
(22'7.5)
-0.5
1
10
Felder, Willie
9
Langston
6.89m w
(22'7.25)
+2.5
1
11
Gill, Scott
9
Taylor
6.84m
(22'5.25)
+1.2
1
11
Volkmer, Trenton
10
Doane
6.84m w
(22'5.25)
+2.6
1
11
Baker, A.J.
10
Shorter
6.84m
(22'5.25)
+1.6
1
14
Miller, Kirk
9
Eastern Oregon
6.80m w
(22'3.5)
+2.7
1
15
Williams, Julius
12
McKendree
6.70m
(21'11.75)
+1.8
1
16
Steele, Brian
9
McKendree
6.52m w
(21'4.5)
+3.7
1
17
Snyder, Caleb
10
Ashford
6.49m
(21'3.5)
-0.4
1
Mens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Chamov, Illiyan
11
Lindenwood
14.93m
(48'11.75)
-0.5
1
2
Hessing, Brandon
12
Southwestern
14.82m
(48'7.25)
+1.8
1
3
Sutton, Monti
10
Azusa Pacific
14.74m
(48'4.25)
+0.2
1
4
Hysjulien, Drew
12
Minot State
14.69m
(48'2.25)
+1.6
1
5
Bastian, Antillio
9
Dickinson State
14.61m
(47'11)
-0.7
1
6
Moore, Randy
10
Langston
14.60m
(47'10.75)
-0.4
1
7
Marshall, Stephen
10
Concordia-Portla
14.40m
(47'2.75)
-0.3
1
8
McCormack, Kurt
9
Dickinson State
14.32m
(46'11.75)
+1.1
1
9
Williams, Julius
12
McKendree
14.27m
(46'9.75)
-0.6
1
10
Greene, Nathan
9
Doane
14.20m
(46'7)
-0.2
1
11
Holden, Kareem
11
Berea
14.09m
(46'2.5)
+0.7
1
12
Almond, Terrence
12
Dana
14.02m
(45'11.75)
-0.2
1
13
Matchett, Joel
11
Oregon Tech
13.95m w
(45'9)
+2.5
1
14
Goodman, Dominic
10
Dickinson State
13.94m
(45'8.75)
+1.6
1
15
Pearson, Keymo
12
Friends
13.89m
(45'6.75)
-0.1
1
16
Briggs, Detrick
9
Campbellsville
13.82m
(45'4)
+1.1
1
17
Burton, DeAndre
11
Concordia-Portla
13.77m
(45'2)
+0.0
1
18
Hinton, Edward
9
Park
13.48m
(44'2.5)
-0.5
1
19
Fry, Peter
12
Eastern Oregon
13.43m
(44'0.5)
-0.2
1
Mens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Musselman, Ryan
12
Southern Oregon
4.85m
(15'10.75)
1
2
Morehead, Dusty
11
Concordia-Nebras
4.85m
(15'10.75)
1
3
Burrington, Zach
12
Bethel (IN)
4.85m
(15'10.75)
1
4
Ergenbright, Adam
12
Southern Nazaren
4.85m
(15'10.75)
1
5
Votapka, Lane
11
Point Loma Nazar
4.85m
(15'10.75)
1
10
Wettlaufer, Levi
10
Midland Lutheran
4.70m
(15'5)
1
6
Rosenberger, Zach
10
Culver-Stockton
4.70m
(15'5)
1
7
Dodson, Caleb
12
Cumberlands
4.70m
(15'5)
1
7
Burns, Greg
10
Siena Heights
4.70m
(15'5)
1
9
Caldwell, Chandler
12
South Dakota Min
4.70m
(15'5)
1
11
Swiech, Jim
12
Roberts Wesleyan
4.55m
(14'11)
1
11
Puente, Anthony
9
Fresno Pacific
4.55m
(14'11)
1
11
Brown, Seth
11
Oklahoma Baptist
4.55m
(14'11)
1
11
Crowley, Josh
9
Olivet Nazarene
4.55m
(14'11)
1
11
Rasnick, Robert
9
Cedarville
4.55m
(14'11)
1
11
Brinker, Ryan
11
Lindenwood
4.55m
(14'11)
1
11
Freund, David
11
CS San Marcos
4.55m
(14'11)
1
--
Sell, Bradley
9
Wayland Baptist
NH
(--)
1
--
Ohmes, Lucas
11
Eastern Oregon
NH
(--)
1
--
Tonniges, Josh
9
Concordia-Nebras
NH
(--)
1
--
Cordell, Seth
10
Concordia-Portla
NH
(--)
1
Mens Decathlon
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hilton, Jonathan
11
Oklahoma Baptist
70,127
1
2
Ohmes, Lucas
11
Eastern Oregon
69,417
1
3
Pichler, David
12
Azusa Pacific
68,357
1
4
Gustavson, Reid
10
British Columbia
68,087
1
5
Haskins, Matthew
12
Cornerstone
6,446
1
6
Bucklew, Jordan
11
Culver-Stockton
6,385
1
7
Jones, Adolphus
11
Paul Quinn
6,305
1
8
Stevick, Casey
9
Azusa Pacific
6,298
1
9
Sentman, Bryant
9
Oregon Tech
6,231
1
10
Ortmeier, Michael
12
Northwestern (IA
6,007
1
11
VanAsch, Brett
11
Warner Pacific
5,651
1
12
Wills, Devyn
11
Azusa Pacific
5,428
1
Mens Decathlon: 100m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hannon, Aaron
10
Baker
11.38
1
778
2
Ohmes, Lucas
11
Eastern Oregon
11.39
2
776
3
Wills, Devyn
11
Azusa Pacific
11.46
2
761
4
Pichler, David
12
Azusa Pacific
11.47
2
759
5
Bucklew, Jordan
11
Culver-Stockton
11.51
1
750
6
Stevick, Casey
9
Azusa Pacific
11.54
1
744
7
Gustavson, Reid
10
British Columbia
11.56
1
740
7
Haskins, Matthew
12
Cornerstone
11.56
2
740
9
Hilton, Jonathan
11
Oklahoma Baptist
11.61
1
730
10
Gregory, Forrest
12
Doane
11.79
2
693
11
Sentman, Bryant
9
Oregon Tech
12.00
1
651
12
West, Brady
12
Malone
12.08
1
635
13
VanAsch, Brett
11
Warner Pacific
12.12
2
628
14
Jones, Adolphus
11
Paul Quinn
12.15
2
622
15
McLaughlin, Shane
10
Malone
12.25
1
603
16
Ortmeier, Michael
12
Northwestern (IA
12.31
2
591
Mens Decathlon: 110m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Pichler, David
12
Azusa Pacific
14.96
1
854
2
Ohmes, Lucas
11
Eastern Oregon
15.36
2
807
3
Hilton, Jonathan
11
Oklahoma Baptist
15.42
2
799
4
Bucklew, Jordan
11
Culver-Stockton
15.58
1
781
5
Stevick, Casey
9
Azusa Pacific
15.66
1
772
6
Hannon, Aaron
10
Baker
15.87
2
747
7
Ortmeier, Michael
12
Northwestern (IA
16.37
4
692
8
Haskins, Matthew
12
Cornerstone
16.60
3
667
9
Gustavson, Reid
10
British Columbia
16.71
3
655
10
Sentman, Bryant
9
Oregon Tech
16.86
4
639
10
Jones, Adolphus
11
Paul Quinn
16.86
1
639
12
Wills, Devyn
11
Azusa Pacific
17.18
4
606
13
VanAsch, Brett
11
Warner Pacific
17.75
3
548
--
McLaughlin, Shane
10
Malone
DNS
3
--
Gregory, Forrest
12
Doane
DNS
4
--
West, Brady
12
Malone
DNS
2
Mens Decathlon: 1500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gustavson, Reid
10
British Columbia
4:30.74
1
740
2
Hilton, Jonathan
11
Oklahoma Baptist
4:31.45
1
735
3
Jones, Adolphus
11
Paul Quinn
4:33.92
1
719
4
Wills, Devyn
11
Azusa Pacific
4:45.28
1
647
5
Sentman, Bryant
9
Oregon Tech
4:45.84
1
644
6
Bucklew, Jordan
11
Culver-Stockton
4:47.15
1
636
7
Pichler, David
12
Azusa Pacific
4:48.77
1
626
8
VanAsch, Brett
11
Warner Pacific
4:50.98
1
613
9
Haskins, Matthew
12
Cornerstone
4:51.37
1
610
10
Ortmeier, Michael
12
Northwestern (IA
4:55.22
1
588
11
Ohmes, Lucas
11
Eastern Oregon
4:56.04
1
583
12
Stevick, Casey
9
Azusa Pacific
5:00.72
1
556
--
West, Brady
12
Malone
DNS
1
--
Hannon, Aaron
10
Baker
DNS
1
--
McLaughlin, Shane
10
Malone
DNS
1
--
Gregory, Forrest
12
Doane
DNS
1
Mens Decathlon: 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gustavson, Reid
10
British Columbia
50.17
2
807
2
Haskins, Matthew
12
Cornerstone
50.32
2
800
3
Jones, Adolphus
11
Paul Quinn
50.49
1
792
4
Pichler, David
12
Azusa Pacific
50.69
1
783
5
Hannon, Aaron
10
Baker
50.92
1
773
6
Bucklew, Jordan
11
Culver-Stockton
51.02
1
768
7
Wills, Devyn
11
Azusa Pacific
51.41
2
751
8
Ohmes, Lucas
11
Eastern Oregon
51.54
2
745
9
Hilton, Jonathan
11
Oklahoma Baptist
51.83
2
732
10
Ortmeier, Michael
12
Northwestern (IA
53.28
1
670
11
West, Brady
12
Malone
53.56
1
658
12
VanAsch, Brett
11
Warner Pacific
53.72
2
651
13
Stevick, Casey
9
Azusa Pacific
53.73
1
651
14
Sentman, Bryant
9
Oregon Tech
53.91
2
643
--
McLaughlin, Shane
10
Malone
DNS
1
--
Gregory, Forrest
12
Doane
DNS
2
Mens Decathlon: Discus
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ohmes, Lucas
11
Eastern Oregon
42.31m
(138'9.75)
1
712
2
Pichler, David
12
Azusa Pacific
41.64m
(136'7.25)
1
698
3
Haskins, Matthew
12
Cornerstone
37.55m
(123'2.25)
1
615
4
Hilton, Jonathan
11
Oklahoma Baptist
37.46m
(122'10.75)
1
613
5
Gustavson, Reid
10
British Columbia
34.78m
(114'1.25)
1
559
6
Bucklew, Jordan
11
Culver-Stockton
34.51m
(113'2.5)
1
554
7
VanAsch, Brett
11
Warner Pacific
33.40m
(109'6.75)
1
532
8
Ortmeier, Michael
12
Northwestern (IA
32.68m
(107'2.5)
1
517
9
Jones, Adolphus
11
Paul Quinn
32.59m
(106'11)
1
516
10
Sentman, Bryant
9
Oregon Tech
31.63m
(103'9.25)
1
497
11
Stevick, Casey
9
Azusa Pacific
31.45m
(103'2)
1
493
12
Hannon, Aaron
10
Baker
26.17m
(85'10.25)
1
390
13
Wills, Devyn
11
Azusa Pacific
21.14m
(69'4.25)
1
293
--
West, Brady
12
Malone
DNS
(--)
1
--
Gregory, Forrest
12
Doane
DNS
(--)
1
--
McLaughlin, Shane
10
Malone
DNS
(--)
1
Mens Decathlon: High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jones, Adolphus
11
Paul Quinn
1.98m
(6'5.75)
1
785
2
Sentman, Bryant
9
Oregon Tech
1.95m
(6'4.75)
1
758
3
Gustavson, Reid
10
British Columbia
1.92m
(6'3.5)
1
731
3
Ortmeier, Michael
12
Northwestern (IA
1.92m
(6'3.5)
1
731
3
Hilton, Jonathan
11
Oklahoma Baptist
1.92m
(6'3.5)
1
731
6
Haskins, Matthew
12
Cornerstone
1.89m
(6'2.25)
1
705
6
Stevick, Casey
9
Azusa Pacific
1.89m
(6'2.25)
1
705
8
McLaughlin, Shane
10
Malone
1.83m
(6'0)
1
653
8
West, Brady
12
Malone
1.83m
(6'0)
1
653
10
Pichler, David
12
Azusa Pacific
1.80m
(5'10.75)
1
627
11
VanAsch, Brett
11
Warner Pacific
1.77m
(5'9.5)
1
602
11
Bucklew, Jordan
11
Culver-Stockton
1.77m
(5'9.5)
1
602
13
Ohmes, Lucas
11
Eastern Oregon
1.71m
(5'7.25)
1
552
14
Wills, Devyn
11
Azusa Pacific
1.47m
(4'9.75)
1
367
--
Hannon, Aaron
10
Baker
NH
(--)
1
--
Gregory, Forrest
12
Doane
NH
(--)
1
Mens Decathlon: Javelin
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Stevick, Casey
9
Azusa Pacific
57.04m
(187'1.5)
1
693
2
Sentman, Bryant
9
Oregon Tech
55.97m
(183'7.5)
1
677
3
Hilton, Jonathan
11
Oklahoma Baptist
55.43m
(181'10.25)
1
669
4
Gustavson, Reid
10
British Columbia
53.85m
(176'8)
1
646
5
Ohmes, Lucas
11
Eastern Oregon
51.86m
(170'1.5)
1
616
6
Ortmeier, Michael
12
Northwestern (IA
47.93m
(157'3)
1
558
7
Haskins, Matthew
12
Cornerstone
45.47m
(149'2)
1
522
8
Bucklew, Jordan
11
Culver-Stockton
43.93m
(144'1.5)
1
499
9
VanAsch, Brett
11
Warner Pacific
43.14m
(141'6.25)
1
488
10
Jones, Adolphus
11
Paul Quinn
42.82m
(140'5.75)
1
483
11
Wills, Devyn
11
Azusa Pacific
42.07m
(138'0.25)
1
472
12
Pichler, David
12
Azusa Pacific
38.23m
(125'5)
1
417
--
Gregory, Forrest
12
Doane
DNS
(--)
1
--
West, Brady
12
Malone
DNS
(--)
1
--
Hannon, Aaron
10
Baker
DNS
(--)
1
--
McLaughlin, Shane
10
Malone
DNS
(--)
1
Mens Decathlon: Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Pichler, David
12
Azusa Pacific
6.62m
(21'8.5)
1
725
2
Gustavson, Reid
10
British Columbia
6.61m
(21'8)
1
723
2
Bucklew, Jordan
11
Culver-Stockton
6.61m
(21'8)
1
723
4
Hannon, Aaron
10
Baker
6.57m
(21'6.5)
1
713
5
Hilton, Jonathan
11
Oklahoma Baptist
6.56m
(21'6.25)
1
711
6
Jones, Adolphus
11
Paul Quinn
6.50m
(21'3.75)
1
697
7
Ohmes, Lucas
11
Eastern Oregon
6.40m
(20'11.75)
1
675
8
Stevick, Casey
9
Azusa Pacific
6.35m
(20'10)
1
664
9
Gregory, Forrest
12
Doane
6.24m
(20'5.5)
1
639
10
Haskins, Matthew
12
Cornerstone
6.18m
(20'3.25)
1
626
11
McLaughlin, Shane
10
Malone
6.13m
(20'1.25)
1
615
12
West, Brady
12
Malone
5.99m
(19'7.75)
1
584
13
Sentman, Bryant
9
Oregon Tech
5.98m
(19'7.25)
1
582
14
Ortmeier, Michael
12
Northwestern (IA
5.77m
(18'11)
1
537
15
Wills, Devyn
11
Azusa Pacific
5.71m
(18'8.75)
1
525
16
VanAsch, Brett
11
Warner Pacific
5.53m
(18'1.5)
1
487
Mens Decathlon: Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ohmes, Lucas
11
Eastern Oregon
4.64m
(15'2.5)
1
802
2
Pichler, David
12
Azusa Pacific
4.54m
(14'10.5)
1
772
3
Hilton, Jonathan
11
Oklahoma Baptist
4.24m
(13'10.75)
1
685
4
Sentman, Bryant
9
Oregon Tech
4.04m
(13'3)
1
628
5
Ortmeier, Michael
12
Northwestern (IA
3.94m
(12'11)
1
601
5
Gustavson, Reid
10
British Columbia
3.94m
(12'11)
1
601
7
Haskins, Matthew
12
Cornerstone
3.84m
(12'7)
1
573
8
VanAsch, Brett
11
Warner Pacific
3.64m
(11'11.25)
1
519
9
Jones, Adolphus
11
Paul Quinn
3.54m
(11'7.25)
1
493
10
Bucklew, Jordan
11
Culver-Stockton
3.44m
(11'3.25)
1
467
11
Wills, Devyn
11
Azusa Pacific
3.34m
(10'11.5)
1
441
11
Stevick, Casey
9
Azusa Pacific
3.34m
(10'11.5)
1
441
13
Hannon, Aaron
10
Baker
3.24m
(10'7.5)
1
416
--
McLaughlin, Shane
10
Malone
DNS
(--)
1
--
Gregory, Forrest
12
Doane
DNS
(--)
1
--
West, Brady
12
Malone
DNS
(--)
1
Mens Decathlon: Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ohmes, Lucas
11
Eastern Oregon
13.10m
(42'11.75)
1
673
2
Hilton, Jonathan
11
Oklahoma Baptist
12.01m
(39'4.75)
1
607
3
Gustavson, Reid
10
British Columbia
12.00m
(39'4.25)
1
606
4
Bucklew, Jordan
11
Culver-Stockton
11.98m
(39'3.5)
1
605
5
Gregory, Forrest
12
Doane
11.95m
(39'2.25)
1
603
6
Haskins, Matthew
12
Cornerstone
11.69m
(38'4)
1
588
7
VanAsch, Brett
11
Warner Pacific
11.62m
(38'1.25)
1
583
8
Stevick, Casey
9
Azusa Pacific
11.55m
(37'10.5)
1
579
9
Pichler, David
12
Azusa Pacific
11.46m
(37'7)
1
574
10
Wills, Devyn
11
Azusa Pacific
11.32m
(37'1.5)
1
565
11
Jones, Adolphus
11
Paul Quinn
11.21m
(36'9.25)
1
559
12
West, Brady
12
Malone
11.14m
(36'6.5)
1
554
13
Ortmeier, Michael
12
Northwestern (IA
10.61m
(34'9.5)
1
522
14
Hannon, Aaron
10
Baker
10.59m
(34'8.75)
1
521
15
Sentman, Bryant
9
Oregon Tech
10.44m
(34'3)
1
512
16
McLaughlin, Shane
10
Malone
8.43m
(27'7.75)
1
392
Mens Marathon
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Mejia, Juan
12
CS San Marcos
2:27:44.24c
1
2
Cherry, Robert
12
Westmont
2:29:41.24c
1
3
Goodwin, Lance
11
Oklahoma Baptist
2:29:55.24c
1
4
Larson, Stephan
10
Cornerstone
2:29:56.24c
1
5
Hernandez, Robert
12
Fresno Pacific
2:30:05.24c
1
6
Heezen, Chris
12
Dakota State
2:30:22.24c
1
7
Patterson, Stuart
11
Embry-Riddle
2:30:49.24c
1
8
Hernandez, Martin
12
Shorter
2:31:37.24c
1
9
Boyd, John
10
Lindenwood
2:32:23.24c
1
10
Valenzuela, Jason
12
Vanguard
2:33:00.24c
1
11
Laughlin, Josh
Cumberlands
2:33:32.24c
1
12
Groholy, Michael
12
Walsh
2:33:42.24c
1
13
Huffman, Curtis
12
Jamestown
2:33:49.24c
1
14
Straathof, Nate
12
Aquinas
2:36:56.24c
1
15
Bugarin, Steven
12
St Xavier
2:37:22.24c
1
16
Connor, Jacob
11
Houghton
2:38:28.24c
1
17
Platt, Mike
12
Houghton
2:38:29.24c
1
18
Hashiyama, Koji
11
Lindsey Wilson
2:38:41.24c
1
19
Hall, Ben
9
Montreat
2:38:53.24c
1
20
Garrard, Justin
11
Ottawa (KS)
2:40:36.24c
1
21
Sherwood, Bryan
12
Lindenwood
2:41:25.24c
1
22
Elorza, Leo
11
CS San Marcos
2:42:20.24c
1
23
Witty, Roy
9
St Xavier
2:42:24.24c
1
24
Frye, Will
11
Milligan
2:42:51.24c
1
25
Naragon, Calon
11
Bethel (IN)
2:43:19.24c
1
26
Bautista, Sal
11
Dickinson State
2:44:00.24c
1
27
Malaski, Brent
12
Aquinas
2:44:42.24c
1
28
Kibert, Brandon
12
Union (KY)
2:44:49.24c
1
29
Gross, Tyler
12
College of Idaho
2:45:21.24c
1
30
Fickenscher, Brady
12
Hastings
2:45:42.42
1
31
Rodriguez, Chris
11
Berry
2:46:27.24c
1
32
Woehl, Jon
12
Northwestern (IA
2:46:37.24c
1
33
Jennys, Michael
11
Grace
2:47:13.24c
1
34
Campagna, Joe
10
Houghton
2:48:15.24c
1
35
Bennett, Jordan
10
Lindenwood
2:48:45.24c
1
36
Nidlinger, Jon
10
Indiana Tech
2:49:57.24c
1
37
Winnyk, Jon
11
Walsh
2:51:15.24c
1
38
Jacob, Andrew
11
Midland Lutheran
2:53:30.24c
1
39
Henthorn, Adam
10
Wayland Baptist
2:55:45.24c
1
40
Gillette, Jake
12
Goshen
2:56:46.24c
1
41
Smith, Kyle
10
Hastings
2:57:23.24c
1
42
Lantz, Mason
9
Dana
2:57:31.24c
1
43
Bird, Jared
11
Biola
2:58:52.24c
1
44
Madut, Thomas
10
Dakota Wesleyan
3:00:47.24c
1
45
Schulz, Andy
9
Walsh
3:01:28.24c
1
46
VanDyke, Isaac
11
Dakota Wesleyan
3:03:15.24c
1
47
Williams, Evan
Roberts Wesleyan
3:06:16.24c
1
48
Logsdon, Cory
10
Dana
3:06:23.24c
1
49
Bane, Kevin
10
Dana
3:13:20.24c
1
50
Bane, Eric
12
Dana
3:14:47.24c
1
--
Muller, Wes
11
Cornerstone
DNF
1
--
Loaiza, Guillermo
11
Bryan
DNF
1
--
Robbins, Jesse
9
Cornerstone
DNF
1
--
Dean, Justin
10
Eastern Oregon
DNF
1
--
Degefa, Wegene
11
Milligan
DNF
1
--
Flores, Anthony
12
Missouri Valley
DNF
1
--
Clausen, Andy
10
Olivet Nazarene
DNF
1
--
Drealan, Anthony
10
Dakota State
DNF
1
--
Allen, Nathan
10
Lindenwood
DNS
1
--
Molnar, Dan
11
Dickinson State
DNS
1
--
Miles, Cliff
10
St Ambrose
DNS
1
Womens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Smith, Kimberly
9
Wayland Baptist
11.69c
+0.2
1
2
Clarke, Lanece
11
McKendree
11.74c
+0.2
1
3
Dupree, K'Ianca
12
Shorter
11.83c
+0.2
1
4
Cousin, Ashley
12
Shorter
11.94
+0.2
1
5
Williams, Alexis
9
Embry-Riddle
12.00
+0.2
1
6
Bolan, Haylie
9
Friends
12.16
+0.2
1
7
McDonald, Dominique
11
Langston
12.23
+0.2
1
8
Yancy, Jasmine
9
Bethel (TN)
12.28
+0.2
1
Womens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Semis
Wind
H#
Pts
1
Dupree, K'Ianca
12
Shorter
12.07
-1.8
2
3
Clarke, Lanece
11
McKendree
12.08
-1.8
2
2
Smith, Kimberly
9
Wayland Baptist
12.14
-5.1
1
5
Bolan, Haylie
9
Friends
12.35
-1.8
2
7
Yancy, Jasmine
9
Bethel (TN)
12.47
-1.8
2
4
Cousin, Ashley
12
Shorter
12.49
-5.1
1
8
McDonald, Dominique
11
Langston
12.50
-1.8
2
6
Williams, Alexis
9
Embry-Riddle
12.63
-5.1
1
9
Loague-Llew, Shantel
9
Mid America Naza
12.69
-5.1
1
10
Ross, Keleisha
10
Wayland Baptist
12.70
-5.1
1
11
Elam, Krystial
12
Wiley
12.79
-1.8
2
11
Long, Sarah
10
Webber Internati
12.79
-5.1
1
13
Parker, Nicole
11
Aquinas
12.82
-1.8
2
14
Persaud, Stephanie
9
Concordia-Portla
12.86
-1.8
2
14
Wasser, Kyla
10
Dickinson State
12.86
-5.1
1
16
Carlstrom, Regan
11
Doane
13.18
-5.1
1
Womens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Smith, Kimberly
9
Wayland Baptist
12.07
-2.5
3
2
Dupree, K'Ianca
12
Shorter
12.10
-0.6
2
3
Clarke, Lanece
11
McKendree
12.21
-2.9
1
4
Cousin, Ashley
12
Shorter
12.22
-2.9
1
5
Long, Sarah
10
Webber Internati
12.57
-0.6
2
7
Parker, Nicole
11
Aquinas
12.60
-2.9
1
10
Bolan, Haylie
9
Friends
12.61
-2.9
1
6
Yancy, Jasmine
9
Bethel (TN)
12.61
-2.5
3
8
Loague-Llew, Shantel
9
Mid America Naza
12.62
-2.5
3
8
Ross, Keleisha
10
Wayland Baptist
12.62
-0.6
2
11
McDonald, Dominique
11
Langston
12.68
-2.5
3
13
Williams, Alexis
9
Embry-Riddle
12.69
-2.9
1
12
Wasser, Kyla
10
Dickinson State
12.81
-0.6
2
14
Elam, Krystial
12
Wiley
12.85
-2.5
3
15
Persaud, Stephanie
9
Concordia-Portla
12.91
-0.6
2
16
Carlstrom, Regan
11
Doane
13.10
-0.6
2
17
Hamilton, Shilpa
9
Central Methodis
13.18
-2.9
1
Womens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Smith, Kimberly
9
Wayland Baptist
24.19c
-1.1
1
2
Dupree, K'Ianca
12
Shorter
24.21c
-1.1
1
3
Clarke, Lanece
11
McKendree
24.35c
-1.1
1
4
Pinnock, Sherene
10
Oklahoma Baptist
24.44c
-1.1
1
5
Ross, Keleisha
10
Wayland Baptist
24.68
-1.1
1
6
Bolan, Haylie
9
Friends
24.79
-1.1
1
7
Long, Sarah
10
Webber Internati
24.83
-1.1
1
8
Loague-Llew, Shantel
9
Mid America Naza
25.19
-1.1
1
Womens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Semis
Wind
H#
Pts
7
Bolan, Haylie
9
Friends
24.60
+1.4
1
6
Long, Sarah
10
Webber Internati
24.66
+0.7
2
8
Loague-Llew, Shantel
9
Mid America Naza
24.75
+0.7
2
9
Yancy, Jasmine
9
Bethel (TN)
24.82
+1.4
1
10
McDonald, Dominique
11
Langston
24.88
+1.4
1
11
Means, Brandee
11
Langston
24.99
+0.7
2
12
Laine, Sarah
9
Point Loma Nazar
25.06
+1.4
1
13
Crowder, Brittney
10
Huston-Tillotson
25.16
+1.4
1
14
Williams, Alexis
9
Embry-Riddle
25.17
+0.7
2
15
Mcintosh, Namadhjlah
12
CS San Marcos
25.32
+0.7
2
16
Cousin, Ashley
12
Shorter
25.49
+0.7
2
1
Dupree, K'Ianca
12
Shorter
12:04.16c
+0.7
2
3
Pinnock, Sherene
10
Oklahoma Baptist
12:04.28c
+0.7
2
2
Clarke, Lanece
11
McKendree
12:04.37c
+1.4
1
4
Smith, Kimberly
9
Wayland Baptist
12:04.38c
+1.4
1
5
Ross, Keleisha
10
Wayland Baptist
12:04.49c
+1.4
1
Womens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
5
Smith, Kimberly
9
Wayland Baptist
24.69
+0.3
4
4
McDonald, Dominique
11
Langston
24.89
+1.0
2
6
Means, Brandee
11
Langston
24.92
+1.0
2
7
Long, Sarah
10
Webber Internati
25.00
-0.2
1
8
Ross, Keleisha
10
Wayland Baptist
25.10
+0.2
3
9
Bolan, Haylie
9
Friends
25.13
+0.2
3
10
Cousin, Ashley
12
Shorter
25.19
+0.3
4
11
Loague-Llew, Shantel
9
Mid America Naza
25.25
+1.0
2
11
Yancy, Jasmine
9
Bethel (TN)
25.25
-0.2
1
13
Crowder, Brittney
10
Huston-Tillotson
25.30
+0.3
4
14
Mcintosh, Namadhjlah
12
CS San Marcos
25.35
+1.0
2
15
Williams, Alexis
9
Embry-Riddle
25.38
+1.0
2
16
Laine, Sarah
9
Point Loma Nazar
25.44
+0.3
4
17
Hubbard, Aletha
10
Oklahoma Baptist
25.47
-0.2
1
17
Channell, Jane
10
Simon Fraser
25.47
+0.3
4
19
Gibbs, Jessica
11
Concordia-Irvine
25.53
+0.2
3
20
Leonard, Shantel
9
Langston
25.63
-0.2
1
21
Bowman, Laura
10
Indiana Wesleyan
25.76
+1.0
2
22
Elam, Krystial
12
Wiley
25.78
+0.2
3
22
Jones, Tamica
10
Huston-Tillotson
25.78
-0.2
1
24
Silva, Ashlee Della
9
Black Hills Stat
25.80
+0.2
3
25
Slater, Michelle
10
Hastings
25.85
+0.3
4
1
Clarke, Lanece
11
McKendree
12:04.29c
+0.3
4
2
Pinnock, Sherene
10
Oklahoma Baptist
12:04.36c
-0.2
1
3
Dupree, K'Ianca
12
Shorter
12:04.41c
+0.2
3
Womens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Moseley, Marissa
10
Oklahoma Baptist
52.87
1
2
Abdulai, Ruky
12
Simon Fraser
53.74
1
3
Means, Brandee
11
Langston
55.30
1
4
Wanzo, April
12
Notre Dame Colle
55.87
1
5
Showns, Samantha
12
CS San Marcos
56.19
1
6
Simmons, Brittany
10
King College
56.53
1
7
Harrison, Keyon
12
Park
56.61
1
8
Carlstrom, Regan
11
Doane
57.73
1
Womens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Semis
H#
Pts
1
Moseley, Marissa
10
Oklahoma Baptist
54.37
2
2
Abdulai, Ruky
12
Simon Fraser
54.76
1
3
Means, Brandee
11
Langston
55.18
1
4
Wanzo, April
12
Notre Dame Colle
55.70
2
5
Harrison, Keyon
12
Park
55.83
2
6
Simmons, Brittany
10
King College
55.96
1
7
Showns, Samantha
12
CS San Marcos
55.97
2
8
Carlstrom, Regan
11
Doane
56.43
1
9
Ross, Mandy
9
Azusa Pacific
57.16
2
10
Sutherland, Kelsey
10
Point Loma Nazar
57.27
1
11
Kane, Brianna
9
Simon Fraser
57.52
2
12
Chapman, JoRanda
9
Siena Heights
58.01
2
13
Coulibaly, Teneignue
9
Lindenwood
58.55
1
14
Ellis, Kiersten
9
Olivet Nazarene
58.64
1
15
Gilliam, Demetrice
9
Wayland Baptist
58.86
1
16
Christensen, Naomi
11
Houghton
58.96
2
Womens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Moseley, Marissa
10
Oklahoma Baptist
54.46
3
4
Wanzo, April
12
Notre Dame Colle
56.17
3
2
Means, Brandee
11
Langston
56.28
1
3
Abdulai, Ruky
12
Simon Fraser
56.63
2
5
Harrison, Keyon
12
Park
56.78
1
7
Carlstrom, Regan
11
Doane
57.23
3
8
Showns, Samantha
12
CS San Marcos
57.24
1
6
Simmons, Brittany
10
King College
57.57
2
10
Coulibaly, Teneignue
9
Lindenwood
57.60
1
13
Kane, Brianna
9
Simon Fraser
58.22
1
11
Gilliam, Demetrice
9
Wayland Baptist
58.26
3
9
Ross, Mandy
9
Azusa Pacific
58.46
2
14
Sutherland, Kelsey
10
Point Loma Nazar
58.60
3
12
Chapman, JoRanda
9
Siena Heights
58.74
2
15
Ellis, Kiersten
9
Olivet Nazarene
59.12
2
16
Christensen, Naomi
11
Houghton
59.44
1
17
Elizondo, Domi
9
Indiana Tech
59.77
2
Womens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Smith, Jessica
9
Simon Fraser
2:08.40c
1
2
McCubbin, Beth
11
Embry-Riddle
2:09.54
1
3
Biwott, Purity
9
Wayland Baptist
2:10.38
1
4
Montgomery, Brittany
10
St Gregory's
2:11.76
1
5
Davies, Bethany
11
Cedarville
2:11.83
1
6
Hudson, Ali
11
Simon Fraser
2:12.69
1
7
Michels, Linsie
9
Concordia-Irvine
2:14.41
1
8
Barton, Liz
12
Friends
2:17.57
1
Womens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Smith, Jessica
9
Simon Fraser
2:11.76
2
3
Montgomery, Brittany
10
St Gregory's
2:12.32
2
5
Hudson, Ali
11
Simon Fraser
2:13.59
2
2
Davies, Bethany
11
Cedarville
2:14.56
1
4
McCubbin, Beth
11
Embry-Riddle
2:14.59
1
6
Biwott, Purity
9
Wayland Baptist
2:14.61
1
7
Michels, Linsie
9
Concordia-Irvine
2:14.71
2
8
Barton, Liz
12
Friends
2:15.25
1
9
Cozmanciuc, Kelly
12
Cumberlands
2:15.27
1
10
Mancell, Heather
11
Simon Fraser
2:15.39
2
11
Webb, Alyssa
9
Indiana Tech
2:15.72
2
12
Bennett, Kym
11
Doane
2:16.11
2
13
Stegner, Tera
10
Corban
2:17.44
2
14
Reyes, Rebecca
11
Azusa Pacific
2:19.69
1
15
Wegert, MariJean
9
Grace
2:20.23
1
16
Moller, Carli
10
Corban
2:22.11
1
Womens 1500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Canterbury, Jamie
11
Azusa Pacific
4:26.64
1
2
Carr, Bethany
12
Olivet Nazarene
4:27.73
1
3
Karunde, Caroline
9
Wayland Baptist
4:28.70
1
4
Strouse, Amanda
11
Aquinas
4:31.63
1
5
Wong, Lydia
10
Cedarville
4:32.15
1
6
Johnson, Olivia
9
Northwestern (IA
4:32.80
1
7
Kolstad, Kristen
12
Simon Fraser
4:37.82
1
8
Talbert, Jacklyn
11
Milligan
4:39.20
1
9
Zielke, Erin
12
Trinity Christia
4:40.57
1
10
Webb, Alyssa
9
Indiana Tech
4:44.54
1
11
Martinez, Victoria
9
Azusa Pacific
4:48.45
1
12
Bales, Brittany
12
Milligan
4:48.74
1
Womens 1500m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Kolstad, Kristen
12
Simon Fraser
4:40.30
1
3
Johnson, Olivia
9
Northwestern (IA
4:40.32
1
5
Canterbury, Jamie
11
Azusa Pacific
4:40.43
1
7
Strouse, Amanda
11
Aquinas
4:41.31
1
2
Karunde, Caroline
9
Wayland Baptist
4:41.67
1
4
Wong, Lydia
10
Cedarville
4:42.23
1
6
Carr, Bethany
12
Olivet Nazarene
4:42.28
1
9
Talbert, Jacklyn
11
Milligan
4:43.15
1
8
Zielke, Erin
12
Trinity Christia
4:44.73
1
10
Martinez, Victoria
9
Azusa Pacific
4:46.69
1
11
Webb, Alyssa
9
Indiana Tech
4:48.43
1
12
Bales, Brittany
12
Milligan
4:53.41
1
13
Brice, Juline
10
Webber Internati
4:54.01
1
14
Richert, Olivia
12
Azusa Pacific
4:55.03
1
15
Barton, Liz
12
Friends
4:56.16
1
16
Ehrhardt, Ashley
9
Northwood (TX)
4:57.10
1
17
Britton, Erin
11
Wayland Baptist
5:04.89
1
--
Nelson, Kara
9
Morningside
DNS
1
Womens 3000m Race Walk
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Huzzey, Megan
12
British Columbia
14:12.13c
1
2
Evangelista, Nicola
9
British Columbia
14:52.54c
1
3
Peters, Tina
10
Goshen
15:20.51
1
4
Rhodes, Rachel
12
Houghton
15:37.32
1
5
Brown, Janelle
9
Cornerstone
15:45.83
1
6
Wong, Megan
9
Westmont
15:50.13
1
7
Hansen, Emily
10
Concordia-Nebras
16:04.25
1
8
Johnson, Amanda
10
Lindsey Wilson
16:19.61
1
9
Malinowski, Katie
10
Cornerstone
16:47.86
1
10
Larssen, Bev
9
British Columbia
17:08.76
1
11
Olynyk, Jennifer
9
British Columbia
17:22.03
1
12
Mudd, Maria
11
Walsh
17:25.33
1
13
Davis, Amanda
10
Concordia-Portla
17:47.65
1
14
Sekulich, Kortney
11
Malone
17:49.32
1
15
Stoesz, Laura
11
Goshen
18:20.93
1
Womens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
McKaig, Alissa
11
Indiana Tech
16:39.04
1
2
Kipwambok, Jacky
10
Azusa Pacific
16:55.36c
1
3
Canterbury, Jamie
11
Azusa Pacific
17:20.97c
1
4
LaSala, Emily
12
Indiana Wesleyan
17:23.26c
1
5
Simpson, Brittany
11
Cedarville
17:31.54
1
6
Reeve, Sabrina
10
British Columbia
17:32.15
1
7
Hauenstein, Kalie
10
Malone
17:55.06
1
8
Sjogren, Morgan
CS San Marcos
17:55.57
1
9
Shaw, Scottie
11
Hastings
18:00.58
1
10
Sandoval, Jessica
9
CS San Marcos
18:07.64
1
11
Schmidt, Kristin
10
Biola
18:10.74
1
12
Genter, Rebekah
11
Malone
18:12.00
1
13
Chirchir, Sylvia
9
Oklahoma Christi
18:16.85
1
14
Kandie, Marion
9
Lindenwood
18:20.02
1
15
Jordan, Danielle
12
Corban
18:26.65
1
16
Chebogut, Valentine
12
Mid America Naza
18:36.07
1
Womens 5000m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Kipwambok, Jacky
10
Azusa Pacific
17:47.05
1
3
McKaig, Alissa
11
Indiana Tech
17:52.98
1
5
Kandie, Marion
9
Lindenwood
17:53.03
1
7
Chebogut, Valentine
12
Mid America Naza
17:57.34
1
9
Schmidt, Kristin
10
Biola
17:59.33
1
11
Sandoval, Jessica
9
CS San Marcos
17:59.56
1
13
Genter, Rebekah
11
Malone
18:03.94
1
2
Hauenstein, Kalie
10
Malone
18:04.54
1
4
Reeve, Sabrina
10
British Columbia
18:05.68
1
6
LaSala, Emily
12
Indiana Wesleyan
18:06.04
1
8
Sjogren, Morgan
CS San Marcos
18:06.73
1
10
Simpson, Brittany
11
Cedarville
18:08.24
1
12
Canterbury, Jamie
11
Azusa Pacific
18:10.86
1
14
Chirchir, Sylvia
9
Oklahoma Christi
18:11.06
1
15
Jordan, Danielle
12
Corban
18:13.57
1
16
Shaw, Scottie
11
Hastings
18:14.99
1
17
Wray, Amber
9
Bethel (IN)
18:16.15
1
18
Williams, Sarah
12
Kansas Wesleyan
18:18.01
1
19
Bosch, Marcella
11
Eastern Oregon
18:18.08
1
20
Bagley, Katie
11
Malone
18:22.08
1
21
Escobar, Alma
10
Concordia-Irvine
18:28.64
1
22
Woki, Joyce
11
Spring Arbor
18:31.89
1
23
Helm, Stephanie
9
College of Idaho
18:36.37
1
24
Ball, Katie
12
College of Idaho
18:38.12
1
25
Trudelle, Chrissa
9
Westmont
18:50.13
1
26
Heuring, Laura
9
CS San Marcos
19:09.04
1
--
Sopp, Rebecca
11
Vanguard
DNS
1
--
Santos, Nicole
11
Cedarville
DNS
1
--
Horn, Kara Van
9
Indiana Tech
DNS
1
Womens 10000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
McKaig, Alissa
11
Indiana Tech
34:22.95
1
2
Karunde, Caroline
9
Wayland Baptist
34:24.44
1
3
Kipwambok, Jacky
10
Azusa Pacific
34:41.93c
1
4
Sjogren, Morgan
CS San Marcos
36:00.46c
1
5
LaSala, Emily
12
Indiana Wesleyan
36:15.25c
1
6
Hauenstein, Kalie
10
Malone
36:33.71
1
7
Hanlon, Kelly
12
Roberts Wesleyan
36:49.11
1
8
Santos, Nicole
11
Cedarville
36:52.03
1
9
Schmidt, Kristin
10
Biola
36:52.91
1
10
Chebogut, Valentine
12
Mid America Naza
37:04.72
1
11
Woki, Joyce
11
Spring Arbor
37:06.09
1
12
Horn, Kara Van
9
Indiana Tech
37:16.35
1
13
Escobar, Alma
10
Concordia-Irvine
37:19.97
1
14
McDowell, Rebecca
10
Milligan
37:34.25
1
15
Knudtson, Beth
12
Northwest
37:55.75
1
16
Sopp, Rebecca
11
Vanguard
38:03.14
1
17
Garcia, Eliza
11
U of the Southwe
38:30.21
1
18
Downing, Kristen
9
Malone
38:36.17
1
19
Popma, Emily
10
Aquinas
38:55.33
1
20
Zink, Kaili
Fresno Pacific
38:57.03
1
21
Godfrey, Stephanie
11
Azusa Pacific
39:02.22
1
22
Yapsibilla, Sophy
11
McKendree
39:07.30
1
Womens 3k Steeple
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Williams, Dallon
11
CS San Marcos
10:18.96
1
2
Kempers, Jen
12
Dordt
10:30.61
1
3
Hudson, Meagan
10
Missouri Baptist
10:49.47
1
4
Pyles, Elisabeth
11
Cedarville
10:49.86
1
5
Patton, Whitney
12
CS San Marcos
10:54.28
1
6
Franklin, Ericka
11
Southwestern
10:56.54
1
7
Keitges, Erin Lynn
10
Morningside
11:07.41
1
8
DeHaan, Amber
12
Mid America Naza
11:10.23
1
9
Windle, Stephanie
12
Eastern Oregon
11:19.29
1
10
Hines, Sarah
10
Malone
11:21.30
1
11
Pifher, Lindsey
9
Malone
11:22.09
1
12
LaBonte, MacKenzie
12
Milligan
11:22.37
1
13
Verhulst, Alicia
11
Black Hills Stat
11:30.52
1
14
Meeks, Miranda
11
Campbellsville
11:38.66
1
15
Palibroda, Emily
9
Simon Fraser
11:42.62
1
16
Matuz, Kaeley
10
Olivet Nazarene
11:43.56
1
Womens 3k Steeple
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Kempers, Jen
12
Dordt
11:23.19
1
3
Windle, Stephanie
12
Eastern Oregon
11:23.45
1
5
Franklin, Ericka
11
Southwestern
11:23.75
1
2
Williams, Dallon
11
CS San Marcos
11:24.84
1
7
Hudson, Meagan
10
Missouri Baptist
11:25.74
1
9
Keitges, Erin Lynn
10
Morningside
11:25.78
1
11
Matuz, Kaeley
10
Olivet Nazarene
11:26.25
1
4
DeHaan, Amber
12
Mid America Naza
11:26.78
1
6
Patton, Whitney
12
CS San Marcos
11:27.16
1
8
Pyles, Elisabeth
11
Cedarville
11:27.74
1
10
Verhulst, Alicia
11
Black Hills Stat
11:28.00
1
12
Meeks, Miranda
11
Campbellsville
11:28.02
1
13
Pifher, Lindsey
9
Malone
11:34.09
1
14
LaBonte, MacKenzie
12
Milligan
11:36.69
1
15
Hines, Sarah
10
Malone
11:37.36
1
16
Palibroda, Emily
9
Simon Fraser
11:38.60
1
17
Szybura, Lindsay
10
Lewis-Clark Stat
11:45.96
1
18
Perez, Erika
9
Biola
11:47.71
1
19
Clift, Justine
11
British Columbia
11:51.83
1
20
Meernik, Kaitlyn
10
Aquinas
11:52.93
1
21
Gonzales, Bianca
9
Simon Fraser
11:54.15
1
22
Uhlig, Emily
12
Evergreen
11:56.85
1
--
Mondry, Felicia
9
Indiana Tech
DNS
1
Womens 100m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Hellman, Shannon
11
Black Hills Stat
14.12
-0.9
1
2
Davis, Ashleigh
12
CS San Marcos
14.36
-0.9
1
3
Thomas, Jamie
11
McKendree
14.39
-0.9
1
4
Otey, Sable
11
Point Loma Nazar
14.43
-0.9
1
5
Parker, Tiffeny
10
Azusa Pacific
14.44
-0.9
1
6
Smith, Nikki
11
Oregon Tech
14.57
-0.9
1
7
Atkins, Trashonda
12
Siena Heights
14.62
-0.9
1
8
Reid, Courtney
12
Cedarville
15.47
-0.9
1
Womens 100m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Semis
Wind
H#
Pts
1
Hellman, Shannon
11
Black Hills Stat
14.04
+0.1
1
2
Davis, Ashleigh
12
CS San Marcos
14.41
+1.0
2
3
Thomas, Jamie
11
McKendree
14.42
+0.1
1
4
Parker, Tiffeny
10
Azusa Pacific
14.52
+1.0
2
5
Smith, Nikki
11
Oregon Tech
14.59
+1.0
2
7
Atkins, Trashonda
12
Siena Heights
14.61
+1.0
2
6
Otey, Sable
11
Point Loma Nazar
14.63
+0.1
1
8
Reid, Courtney
12
Cedarville
14.65
+1.0
2
9
Miller, Natasha
9
Biola
14.68
+1.0
2
10
Milotta, Lorin
12
Westmont
14.77
+1.0
2
11
Nation, Latanya
9
Wayland Baptist
14.78
+0.1
1
12
Golcevska, Zora
12
Azusa Pacific
14.81
+0.1
1
13
Daniels, Nicole
12
Cornerstone
14.83
+0.1
1
14
Houser, Abri
11
Goshen
14.97
+1.0
2
15
Grindle, Annie
9
Ursuline (OH)
15.14
+0.1
1
16
Ruffer, Ashley
12
Indiana Wesleyan
16.23
+0.1
1
Womens 100m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Davis, Ashleigh
12
CS San Marcos
14.25
-0.4
1
2
Thomas, Jamie
11
McKendree
14.37
+1.1
2
4
Smith, Nikki
11
Oregon Tech
14.55
+1.1
2
3
Hellman, Shannon
11
Black Hills Stat
14.57
+1.3
3
5
Reid, Courtney
12
Cedarville
14.57
+1.3
3
7
Golcevska, Zora
12
Azusa Pacific
14.67
+1.1
2
6
Otey, Sable
11
Point Loma Nazar
14.72
-0.4
1
10
Daniels, Nicole
12
Cornerstone
14.73
+1.1
2
8
Atkins, Trashonda
12
Siena Heights
14.79
-0.4
1
9
Parker, Tiffeny
10
Azusa Pacific
14.84
+1.3
3
11
Ruffer, Ashley
12
Indiana Wesleyan
14.93
+1.3
3
13
Milotta, Lorin
12
Westmont
14.95
+1.1
2
14
Grindle, Annie
9
Ursuline (OH)
14.99
+1.3
3
12
Miller, Natasha
9
Biola
15.00
-0.4
1
15
Nation, Latanya
9
Wayland Baptist
15.04
-0.4
1
16
Houser, Abri
11
Goshen
15.08
+1.3
3
17
Patton, Megan
11
Malone
15.09
+1.1
2
18
Dykstra, Bobbi Jo
12
Dakota State
15.15
+1.3
3
19
Wallace, Anna
10
Webber Internati
15.24
-0.4
1
20
Bannister, Cortney
11
Concordia-Portla
15.27
+1.1
2
21
Maher, Alyssa
10
Mt Mercy
15.45
+1.1
2
22
Battershel, McKenzie
11
Oklahoma Baptist
16.10
-0.4
1
--
Berges, Chelsea
10
Oklahoma Christi
DNS
-0.4
1
Womens 400m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Pinnock, Sherene
10
Oklahoma Baptist
59.50
1
2
Richard, Claudia
11
British Columbia
1:00.64
1
3
Gordon, Natalie
12
Sterling
1:02.08
1
4
Reid, Courtney
12
Cedarville
1:02.12
1
5
Fogarty, Erin
12
Doane
1:03.11
1
6
Baker, Optimum
10
Oklahoma Baptist
1:04.61
1
7
Fisher, Erycka
11
Park
1:06.06
1
8
Bannister, Cortney
11
Concordia-Portla
1:09.29
1
Womens 400m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Semis
H#
Pts
2
Richard, Claudia
11
British Columbia
1:01.75
1
3
Fogarty, Erin
12
Doane
1:02.50
2
4
Reid, Courtney
12
Cedarville
1:02.52
1
5
Bannister, Cortney
11
Concordia-Portla
1:02.56
2
7
Baker, Optimum
10
Oklahoma Baptist
1:02.73
2
6
Gordon, Natalie
12
Sterling
1:02.94
1
8
Fisher, Erycka
11
Park
1:03.08
2
9
Wolters, Emily
11
Concordia-Nebras
1:03.20
2
10
Boss, Traci
11
Simon Fraser
1:03.26
1
11
Davenport, Lauren
11
Huntington
1:03.66
1
12
Morgan, Katelin
9
Indiana Wesleyan
1:03.98
1
13
Metzler, Christina
12
Point Loma Nazar
1:04.47
1
14
Houser, Abri
11
Goshen
1:04.84
2
15
Gustafson, Rebecca
11
Point Loma Nazar
1:05.45
2
16
Warkentin, Michelle
12
Fresno Pacific
1:06.65
1
1
Pinnock, Sherene
10
Oklahoma Baptist
12:38.71c
2
Womens 400m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Richard, Claudia
11
British Columbia
1:01.59
1
2
Pinnock, Sherene
10
Oklahoma Baptist
1:01.77
2
4
Gordon, Natalie
12
Sterling
1:02.77
2
3
Fogarty, Erin
12
Doane
1:02.80
3
7
Wolters, Emily
11
Concordia-Nebras
1:03.22
2
5
Reid, Courtney
12
Cedarville
1:03.33
3
6
Baker, Optimum
10
Oklahoma Baptist
1:03.42
1
10
Fisher, Erycka
11
Park
1:03.45
2
8
Boss, Traci
11
Simon Fraser
1:03.47
1
9
Morgan, Katelin
9
Indiana Wesleyan
1:03.93
3
11
Gustafson, Rebecca
11
Point Loma Nazar
1:04.06
1
13
Metzler, Christina
12
Point Loma Nazar
1:04.24
1
12
Davenport, Lauren
11
Huntington
1:04.61
3
14
Bannister, Cortney
11
Concordia-Portla
1:04.77
2
15
Houser, Abri
11
Goshen
1:04.89
2
16
Warkentin, Michelle
12
Fresno Pacific
1:05.33
3
17
Battershel, McKenzie
11
Oklahoma Baptist
1:05.38
1
18
Rowe, Marsha
11
Mid America Naza
1:05.70
3
19
Roth, Kari
10
Southwestern
1:05.77
2
20
Annas, Katie
10
Warner Pacific
1:07.45
3
--
Moore, Montouya
9
Oklahoma Baptist
DNS
1
Womens 4x100m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Nation
,
Smith
,
Oladipo
,
Ross
Wayland Baptist
46.22c
1
2
Moseley
,
Hubbard
,
Moore
,
Pinnock
Oklahoma Baptist
46.44
1
3
Channell
,
Abdulai
,
Kane
,
Keeping
Simon Fraser
47.09
1
4
Wallace
,
Davis
,
Bain
,
Long
Webber Internati
47.25
1
5
Cobb
,
Williams
,
Richards
,
Hildings
Embry-Riddle
47.67
1
6
Neal
,
Francis
,
Joyce
,
Clarke
McKendree
47.81
1
7
Phillips
,
McAlpine
,
Polley-D
,
Bolan
Friends
47.84
1
8
Davis
,
Patrick
,
Baker
,
Wanzo
Notre Dame Colle
48.19
1
Womens 4x100m Relay
Back to top
Name
School
Semis
H#
Pts
1
Nation
,
Smith
,
Oladipo
,
Ross
Wayland Baptist
46.30
2
2
Moseley
,
Hubbard
,
Moore
,
Pinnock
Oklahoma Baptist
46.60
1
3
Neal
,
Francis
,
Joyce
,
Clarke
McKendree
46.94
2
4
Channell
,
Abdulai
,
Kane
,
Keeping
Simon Fraser
47.06
1
5
Wallace
,
Davis
,
Bain
,
Long
Webber Internati
47.24
1
6
Richards
,
Williams
,
Cobb
,
Hildings
Embry-Riddle
47.46
2
7
Phillips
,
McAlpine
,
Polley-D
,
Bolan
Friends
47.51
2
8
Davis
,
Patrick
,
Baker
,
Wanzo
Notre Dame Colle
47.66
2
9
Morgan
,
Cline
,
Zanellat
,
Bowman
Indiana Wesleyan
48.09
1
10
Eneas
,
Aide
,
Moss
,
Wasser
Dickinson State
48.15
2
11
Atkins
,
Lowe
,
Branch
,
Chapman
Siena Heights
48.37
1
12
Turner
,
Sutherla
,
Gustafso
,
Laine
Point Loma Nazar
48.56
1
13
Holmes
,
Silcott
,
Cano
,
Carlstro
Doane
48.58
2
14
Swanson
,
Hanneman
,
Pfeifer
,
Zehnder
Concordia-Nebras
48.77
1
15
Banniste
,
Persaud
,
Oniah
,
Jameson
Concordia-Portla
49.10
1
--
Hammond
,
Addison
,
Cousin
,
Dupree
Shorter
DNF
2
Womens 4x100m Relay
Back to top
Name
School
Prelims
H#
Pts
1
Nation
,
Smith
,
Oladipo
,
Ross
Wayland Baptist
46.91
3
2
Moseley
,
Hubbard
,
Moore
,
Pinnock
Oklahoma Baptist
46.93
1
4
Hammond
,
Addison
,
Cousin
,
Dupree
Shorter
47.48
3
3
Channell
,
Abdulai
,
Kane
,
Keeping
Simon Fraser
47.73
2
5
Relay Team
McKendree
47.80
2
6
Otey
,
Sutherla
,
Turner
,
Laine
Point Loma Nazar
48.01
1
7
Wallace
,
Davis
,
Bain
,
Long
Webber Internati
48.12
3
8
Phillips
,
McAlpine
,
Polley-D
,
Bolan
Friends
48.14
2
10
Atkins
,
Lowe
,
Branch
,
Chapman
Siena Heights
48.32
3
11
Morgan
,
Cline
,
Zanellat
,
Bowman
Indiana Wesleyan
48.39
2
13
Davis
,
Hollis
,
Baker
,
Wanzo
Notre Dame Colle
48.42
2
9
Richards
,
Williams
,
Cobb
,
Hildings
Embry-Riddle
48.74
1
14
Swanson
,
Hanneman
,
Pfeifer
,
Zehnder
Concordia-Nebras
48.79
3
12
Aide
,
Emmons
,
Moss
,
Wasser
Dickinson State
48.81
1
15
Banniste
,
Persaud
,
Oniah
,
Jameson
Concordia-Portla
48.82
1
16
Holmes
,
Silcott
,
Cano
,
Carlstro
Doane
48.94
3
17
Wallace
,
Hart
,
Roth
,
Robinson
Southwestern
49.10
1
17
Parham
,
Grindle
,
Hrabak
,
Williams
Ursuline (OH)
49.10
2
19
Parker
,
Hall
,
Perow
,
Strouse
Aquinas
49.55
3
--
Leonard
,
Galbreat
,
Simon
,
McDonald
Langston
DNF
2
--
Loague-L
,
Rowe
,
Chambers
,
Anderson
Mid America Naza
DNF
1
Womens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Moseley
,
Patterso
,
Hubbard
,
Pinnock
Oklahoma Baptist
3:42.11
1
2
Ross
,
Echols
,
Gilliam
,
Smith
Wayland Baptist
3:47.71
1
3
Gustafso
,
Metzler
,
Sutherla
,
Otey
Point Loma Nazar
3:48.84
1
4
Patrick
,
Hill
,
May
,
Wanzo
Notre Dame Colle
3:50.53
1
5
Reid
,
Rice
,
Montzka
,
Davies
Cedarville
3:53.03
1
6
Mcintosh
,
Ashbury
,
Valenzue
,
Showns
CS San Marcos
3:53.37
1
7
Shinkle
,
Silva
,
Ferguson
,
Hellman
Black Hills Stat
3:53.51
1
8
Joyce
,
Thomas
,
Petterse
,
Clarke
McKendree
4:00.36
1
Womens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Prelims
H#
Pts
1
Moseley
,
Baker
,
Mellontr
,
Pinnock
Oklahoma Baptist
3:51.23
3
2
Laine
,
Metzler
,
Sutherla
,
Otey
Point Loma Nazar
3:51.47
1
3
Ross
,
Oladipo
,
Gilliam
,
Echols
Wayland Baptist
3:51.65
2
4
Patrick
,
Hill
,
May
,
Wanzo
Notre Dame Colle
3:52.60
1
5
Shinkle
,
Silva
,
Ferguson
,
Hellman
Black Hills Stat
3:54.78
3
6
Reid
,
Rice
,
Montzka
,
Davies
Cedarville
3:54.80
2
7
Francis
,
Joyce
,
Petterse
,
Clarke
McKendree
3:54.81
3
8
Mcintosh
,
Ashbury
,
Valenzue
,
Showns
CS San Marcos
3:55.07
2
9
Tutu
,
Fisher
,
Harrison
,
Nicolls
Park
3:55.23
3
10
Chambers
,
Rowe
,
Phillips
,
Smith
Mid America Naza
3:55.27
2
11
Frodsham
,
Mechkars
,
Keating
,
Coulibal
Lindenwood
3:55.75
1
12
Webb
,
Gulbrans
,
Elizondo
,
Burch
Indiana Tech
3:56.66
1
13
Spearman
,
Rathbun
,
Zahl
,
Capre
Bethel (IN)
3:56.70
1
14
Winton
,
McElrath
,
Patton
,
Scott
Malone
3:57.83
3
15
Kasten
,
Broekmei
,
Japhet
,
Curtis
Hastings
3:58.01
1
16
Adams
,
McDonald
,
Bass
,
Means
Langston
3:58.16
2
17
Quinn
,
Andrews
,
Rempfer
,
Swanson
Concordia-Nebras
4:00.86
2
18
Kopper
,
Kleinsas
,
Batista
,
Miller
Tabor
4:01.46
2
19
Wegemer
,
Twietmey
,
Boyer
,
Heckatho
Baker
4:02.48
1
20
Davis
,
Simmons
,
Wallace
,
Wells
King College
4:03.20
2
21
Hildings
,
Niblack
,
Schaus
,
McCubbin
Embry-Riddle
4:07.10
1
22
Payne
,
Cramer
,
Sample
,
Chapman
Siena Heights
4:08.65
3
23
Estrada
,
Michels
,
Caruana
,
Gibbs
Concordia-Irvine
4:11.11
3
Womens 4x800m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Hudson
,
Mancell
,
Kolstad
,
Smith
Simon Fraser
8:50.37c
1
2
Echols
,
Britton
,
Karunde
,
Biwott
Wayland Baptist
8:50.95c
1
3
Hoffmann
,
Gailey
,
Holman
,
Carr
Olivet Nazarene
8:51.91c
1
4
Horstman
,
Wieringa
,
Zomer
,
Kempers
Dordt
9:11.38
1
5
Prado
,
Estrada
,
Caruana
,
Michels
Concordia-Irvine
9:12.84
1
6
Salinas
,
Niblack
,
Haydt
,
McCubbin
Embry-Riddle
9:13.25
1
7
Wright
,
Dykstra
,
Owens
,
VanderSl
Cornerstone
9:14.32
1
8
Martinez
,
Richert
,
Landis
,
Reyes
Azusa Pacific
9:15.43
1
Womens 4x800m Relay
Back to top
Name
School
Prelims
H#
Pts
1
Hoffmann
,
Gailey
,
Holman
,
Carr
Olivet Nazarene
9:09.89
2
2
Hudson
,
Mancell
,
Kolstad
,
Smith
Simon Fraser
9:09.99
3
3
Horstman
,
Wieringa
,
Zomer
,
Kempers
Dordt
9:10.99
1
4
Pedroza
,
Britton
,
Echols
,
Biwott
Wayland Baptist
9:12.96
1
7
Salinas
,
Niblack
,
Costello
,
McCubbin
Embry-Riddle
9:13.38
1
5
Carstens
,
Richert
,
Landis
,
Reyes
Azusa Pacific
9:15.42
3
8
Estrada
,
Prado
,
Caruana
,
Michels
Concordia-Irvine
9:15.75
3
9
Wagner
,
Perkins
,
Morgan
,
Bucher
Indiana Wesleyan
9:16.05
1
6
Wright
,
Dykstra
,
Owens
,
VanderSl
Cornerstone
9:16.24
2
10
Pitia
,
Tutu
,
Nicolls
,
Hopkins
Park
9:18.77
2
11
Bailey
,
Metzler
,
Corbett
,
McGregor
Point Loma Nazar
9:19.67
2
12
Crouch
,
Myers
,
DeBruin
,
Weide
Spring Arbor
9:21.78
1
13
Broekmei
,
Curtis
,
Farmer
,
Shaw
Hastings
9:21.88
2
14
Andrews
,
Hershber
,
Marteney
,
Lutmer
Concordia-Nebras
9:23.82
3
15
Avila
,
Farias
,
Baker
,
Haynes
Oklahoma Baptist
9:25.38
2
16
Saunders
,
Miller
,
Lee-Pain
,
Sparks
College of Idaho
9:25.95
1
17
Lord-Wil
,
Robinson
,
Boynton
,
Strouse
Aquinas
9:29.21
3
18
Kleinsas
,
Kopper
,
Wiens
,
Miller
Tabor
9:31.33
1
19
Jacobson
,
Harderse
,
Wolf
,
Neth
Northwestern (IA
9:32.77
3
20
Unruh
,
Pierson
,
Johnson
,
Ross
Southwestern
9:35.79
3
21
Wiebe
,
Chambers
,
Doll
,
Barton
Friends
9:38.25
1
22
Hoefs
,
McInnis
,
Williams
,
Nelson
Morningside
9:44.79
2
23
Torres
,
Manzeo
,
Melzer
,
May
Notre Dame Colle
9:51.70
3
24
Braden
,
Malone
,
Dentzman
,
Eppley
St Xavier
9:52.27
2
Womens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Baxter, Aubrey
12
Black Hills Stat
15.57m
(51'0.75)
1
2
Becker, Jessica
11
Bethany (KS)
15.11m
(49'6.75)
1
3
Wilhelm, Ruth
12
Azusa Pacific
14.42m
(47'3.5)
1
4
Werner, Katie
12
Concordia-Nebras
14.09m
(46'2.5)
1
5
Brodersen, Amber
11
Black Hills Stat
13.97m
(45'10)
1
6
Wortmann, Laura
11
Mt Marty
13.84m
(45'4.75)
1
7
Hofland, Christa
11
Dickinson State
13.15m
(43'1.5)
1
8
Tripp, Katherine
10
Concordia-Portla
12.96m
(42'6)
1
9
Piatt, Kristin
12
Evangel
12.77m
(41'10.75)
1
10
Waterman, Amy
11
Kansas Wesleyan
12.53m
(41'1.25)
1
11
Arnold, Nichole
9
Bethel (IN)
12.50m
(41'0)
1
12
Martin, Siobhan
12
Aquinas
12.48m
(40'11.25)
1
13
Kenyon, Brianne
11
Oregon Tech
12.31m
(40'4.5)
1
14
Dunham, Amber
10
Bethany (KS)
12.28m
(40'3.25)
1
15
Krausz, Angela
11
Lindenwood
12.23m
(40'1.5)
1
16
Wray, Breanna
11
Tabor
12.15m
(39'10.25)
1
17
Errett, Lyndy
10
Marian
12.10m
(39'8.25)
1
18
Hess, Annie
11
Concordia-Portla
11.93m
(39'1.5)
1
18
Ilertsen, Megan
12
Azusa Pacific
11.93m
(39'1.5)
1
20
Hughes, Lisa
10
Lindenwood
11.87m
(38'11.25)
1
21
Pope, Nicole
9
Warner Southern
11.86m
(38'10.75)
1
22
Kronk, Deanna
11
Goshen
11.76m
(38'6.75)
1
23
Castro, Jenny
12
Minot State
11.68m
(38'3.75)
1
24
Rusky, Stephanie
11
Langston
11.43m
(37'6)
1
25
Gospodinsky, Holly
9
Walsh
10.97m
(35'11.75)
1
Womens Discus
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hess, Annie
11
Concordia-Portla
58.69m
(192'6.5)
1
2
Wortmann, Laura
11
Mt Marty
52.32m
(171'7.75)
1
3
Martin, Siobhan
12
Aquinas
51.79m
(169'10.75)
1
4
Baxter, Aubrey
12
Black Hills Stat
51.58m
(169'2.5)
1
5
Gardner, Marie
12
Concordia-Irvine
49.64m
(162'10.25)
1
6
Ilertsen, Megan
12
Azusa Pacific
48.52m
(159'2)
1
7
Becker, Jessica
11
Bethany (KS)
46.63m
(152'11.75)
1
8
Fye, Tawny
12
Doane
45.75m
(150'1)
1
9
Brodersen, Amber
11
Black Hills Stat
44.87m
(147'2.5)
1
10
Arnold, Nichole
9
Bethel (IN)
43.28m
(141'11.75)
1
11
Baltimore, Michelle
10
Bethany (KS)
43.02m
(141'1.5)
1
12
Wilhelm, Ruth
12
Azusa Pacific
42.73m
(140'2.25)
1
13
Ter Laak, Lara
10
British Columbia
41.82m
(137'2.25)
1
14
Williams, Jamie
11
Hastings
41.81m
(137'2)
1
15
Tripp, Katherine
10
Concordia-Portla
41.51m
(136'2.25)
1
16
Hughes, Lisa
10
Lindenwood
41.18m
(135'1.25)
1
17
Brown, Emily
11
Clarke
41.09m
(134'9.5)
1
18
Hofland, Christa
11
Dickinson State
41.04m
(134'7.75)
1
19
Stokebrand, Carly
10
Concordia-Nebras
40.86m
(134'0.5)
1
20
Zutavern, Kelcey
12
Doane
40.65m
(133'4.25)
1
21
Castro, Jenny
12
Minot State
40.46m
(132'8.75)
1
22
Cofojohn, Danielle
10
Walsh
40.32m
(132'3.25)
1
23
Ickes, Lori
9
Malone
39.99m
(131'2.25)
1
24
Miller, Anna
12
Bethany (KS)
39.04m
(128'1)
1
25
Hinman, Sarah
9
Doane
38.53m
(126'4.75)
1
26
Leaman, Tara
10
Cedarville
37.63m
(123'5.5)
1
27
Eaddy, Jessica
11
Dickinson State
36.68m
(120'4)
1
--
Cochran, Breanne
12
Southern Oregon
DNS
(--)
1
Womens Javelin Throw
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gleadle, Liz
10
British Columbia
50.54m
(165'9.75)
1
2
Stolz, Kelsey
12
Oregon Tech
46.01m
(150'11.25)
1
3
Sexton, Lauren
11
Concordia-Portla
43.78m
(143'7.5)
1
4
Jensen, Stephanie
10
Southern Oregon
42.10m
(138'1.25)
1
5
Schelb, Sarah
10
Oregon Tech
40.88m
(134'1.25)
1
6
Klaja, Michelle
12
Oregon Tech
40.39m
(132'6)
1
7
Castro, Jenny
12
Minot State
40.07m
(131'5.5)
1
8
Ickes, Lori
9
Malone
39.73m
(130'4)
1
9
Johnstone, Ella
11
British Columbia
38.81m
(127'3.75)
1
10
Nojima, Aria
9
Concordia-Portla
38.21m
(125'4.25)
1
11
Schiltz, Laura
11
Grand View
38.01m
(124'8.25)
1
12
Warzecha, Vanessa
11
Morningside
37.54m
(123'1.75)
1
13
Strickland, Rachel
11
Friends
37.44m
(122'10)
1
14
Peoples, Jill
10
Warner Pacific
37.08m
(121'7.75)
1
15
Sowers, Katie
12
Goshen
35.95m
(117'11.25)
1
16
Champlin, Dana
12
Tabor
35.79m
(117'5)
1
17
Dunham, Amber
10
Bethany (KS)
35.52m
(116'6.25)
1
18
Leaman, Tara
10
Cedarville
35.34m
(115'11.25)
1
19
Stieben, Hope
12
Bethany (KS)
34.87m
(114'4.75)
1
20
McClellan, Alyssa
9
Oregon Tech
34.21m
(112'2.75)
1
21
Hochstein, Kari
12
Doane
34.19m
(112'2)
1
22
Kreager, Drew
11
Point Loma Nazar
33.65m
(110'4.75)
1
Womens Hammer
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Baxter, Aubrey
12
Black Hills Stat
60.57m
(198'8.5)
1
2
Brown, Emily
11
Clarke
54.20m
(177'9.75)
1
3
Ilertsen, Megan
12
Azusa Pacific
53.16m
(174'4.75)
1
4
Ter Laak, Lara
10
British Columbia
52.12m
(170'11.75)
1
5
Wilhelm, Ruth
12
Azusa Pacific
50.71m
(166'4.25)
1
6
Fye, Tawny
12
Doane
50.25m
(164'10.25)
1
7
Hofland, Christa
11
Dickinson State
49.41m
(162'1.25)
1
8
Werner, Katie
12
Concordia-Nebras
48.18m
(158'0.75)
1
9
Dellwo, Cassie
12
Jamestown
47.05m
(154'4.25)
1
10
Stokebrand, Carly
10
Concordia-Nebras
46.25m
(151'8.75)
1
11
Boisse, Olivia
10
Oklahoma Baptist
45.80m
(150'3)
1
12
Kronk, Deanna
11
Goshen
45.16m
(148'1.75)
1
13
Wray, Breanna
11
Tabor
44.77m
(146'10.5)
1
14
Baltimore, Michelle
10
Bethany (KS)
44.53m
(146'1)
1
15
Marqueling, Jean
9
St Francis (IN)
43.70m
(143'4.25)
1
16
Miller, Anna
12
Bethany (KS)
41.42m
(135'10.5)
1
17
Mazone, Chantell
9
Wayland Baptist
41.28m
(135'5)
1
18
Sandefur, Amy
10
Concordia-Nebras
41.01m
(134'6.5)
1
19
Krausz, Angela
11
Lindenwood
40.41m
(132'6.75)
1
20
Eaddy, Jessica
11
Dickinson State
39.58m
(129'10.25)
1
Womens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Abdulai, Ruky
12
Simon Fraser
1.75m
(5'8.75)
1
2
Heron, Charlotte
11
Oklahoma Christi
1.70m
(5'6.75)
1
2
Miller, Natasha
9
Biola
1.70m
(5'6.75)
1
4
Moeller, Katie
9
Hastings
1.70m
(5'6.75)
1
10
Ortmeier, Michelle
10
Doane
1.65m
(5'4.75)
1
5
Bartels, Katie
10
Doane
1.65m
(5'4.75)
1
5
Schmid, Erika
11
Concordia-Portla
1.65m
(5'4.75)
1
7
Tewes, Laura
12
Dakota State
1.65m
(5'4.75)
1
8
Straw, Amanda
10
Fresno Pacific
1.65m
(5'4.75)
1
9
Rowe, Danielle
9
Cornerstone
1.65m
(5'4.75)
1
11
Miller, Ashlee
10
Baker
1.60m
(5'2.75)
1
11
Wiebe, Sara
11
Friends
1.60m
(5'2.75)
1
13
Bain, Valdeana
12
Dickinson State
1.60m
(5'2.75)
1
13
Barnett, Rachelle
9
Simon Fraser
1.60m
(5'2.75)
1
13
Clark, Gretchen
9
Doane
1.60m
(5'2.75)
1
13
Joyce, Sasha
10
McKendree
1.60m
(5'2.75)
1
17
Davis, Hannah
9
Hannibal-LaGrang
1.60m
(5'2.75)
1
17
Beaver, Kaitlin
9
Northwestern (IA
1.60m
(5'2.75)
1
17
Wood, Kelsey
9
Concordia-Irvine
1.60m
(5'2.75)
1
--
Temme, Jenna
10
Doane
NH
(--)
1
--
Anderson, Victoria
9
Point Loma Nazar
NH
(--)
1
--
Walter, Christi
11
Roberts Wesleyan
NH
(--)
1
--
Eneas, Crystal
10
Dickinson State
NH
(--)
1
--
Apodoca, Amanda
9
Doane
NH
(--)
1
--
Tally, Chelsea
11
Mid America Naza
NH
(--)
1
--
Klaja, Michelle
12
Oregon Tech
NH
(--)
1
Womens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Abdulai, Ruky
12
Simon Fraser
6.51m
(21'4.25)
-0.6
1
2
Anderson, Racquel
10
Mid America Naza
5.92m
(19'5)
+0.2
1
3
Francis, Tamara
11
McKendree
5.90m
(19'4.25)
+0.7
1
4
Schlueter, Abby
11
Doane
5.72m
(18'9)
-1.5
1
5
Nation, Latanya
9
Wayland Baptist
5.71m
(18'8.75)
+0.2
1
6
Moss, Chadee
12
Dickinson State
5.70m
(18'8.25)
+0.8
1
7
Holle, Sarah
9
Dickinson State
5.64m
(18'6)
+1.7
1
8
Harrison, Keyon
12
Park
5.54m
(18'2)
+0.3
1
9
Sticka, Amy
12
Oregon Tech
5.50m
(18'0.5)
+0.6
1
10
Kearin, Kasey
10
Westmont
5.47m
(17'11.25)
-0.4
1
11
Oladipo, Caroline
12
Wayland Baptist
5.45m
(17'10.5)
+1.2
1
12
Hearnes, Samantha
10
Fresno Pacific
5.37m
(17'7.25)
+1.8
1
13
Turner, Jordan
9
Point Loma Nazar
5.34m
(17'6)
+1.1
1
14
Cadogan, Lakeesha
11
Concordia-Portla
5.31m
(17'5)
+0.2
1
15
Zehnder, Charista
10
Concordia-Nebras
5.31m
(17'5)
-0.2
1
16
Otey, Sable
11
Point Loma Nazar
5.31m
(17'5)
-0.1
1
17
McGraw, Bethany
10
Huntington
5.30m
(17'4.5)
+0.9
1
18
Williams, Alexis
9
Embry-Riddle
5.30m
(17'4.5)
+1.3
1
19
Ware, Monique
11
Marian
5.28m
(17'3.75)
-0.2
1
20
Morgan, Katelin
9
Indiana Wesleyan
5.22m
(17'1.5)
-3.6
1
21
Vaughn, Kay-De
10
Cornerstone
5.16m
(16'11)
-0.1
1
22
Golcevska, Zora
12
Azusa Pacific
5.12m
(16'9.5)
+1.1
1
23
Phillips, Ebony
12
Friends
4.99m
(16'4.25)
+0.1
1
24
Pfeifer, Jill
11
Concordia-Nebras
4.90m
(16'0.75)
+0.6
1
Womens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Abdulai, Ruky
12
Simon Fraser
12.99m
(42'7.25)
-1.6
1
2
Ensslen, Sarah
5
Cedarville
12.35m
(40'6)
-0.7
1
3
Oladipo, Caroline
12
Wayland Baptist
12.27m
(40'3)
-2.2
1
4
Friesen, Natalie
12
Fresno Pacific
12.14m
(39'9.75)
-2.0
1
5
Sticka, Amy
12
Oregon Tech
11.95m
(39'2.25)
+0.3
1
6
Cummins, Nicole
9
Oklahoma Baptist
11.85m
(38'10.5)
-1.4
1
7
Schlueter, Abby
11
Doane
11.71m
(38'5)
-0.9
1
8
Moss, Chadee
12
Dickinson State
11.66m
(38'3)
+0.1
1
9
Vaughn, Kay-De
10
Cornerstone
11.60m
(38'0.5)
+0.8
1
10
Parker, Tiffeny
10
Azusa Pacific
11.58m
(37'11.75)
+0.7
1
11
Kearin, Kasey
10
Westmont
11.54m
(37'10.25)
-0.5
1
12
Nation, Latanya
9
Wayland Baptist
11.52m
(37'9.5)
-1.1
1
13
Anderson, Racquel
10
Mid America Naza
11.41m
(37'5)
-0.5
1
14
Mechkarska, Zhulieta
11
Lindenwood
11.39m
(37'4.25)
-1.9
1
15
Brown, Angela
9
Huston-Tillotson
11.37m
(37'3.5)
-1.4
1
16
Thomas, Jamie
11
McKendree
11.35m
(37'2.75)
-1.0
1
17
Cadogan, Lakeesha
11
Concordia-Portla
11.32m
(37'1.5)
-0.8
1
18
Session, Arnita
10
Langston
11.29m
(37'0.25)
-1.0
1
19
Franks, Michelle
11
Concordia-Irvine
11.24m
(36'10.5)
-1.3
1
20
Miller, Natasha
9
Biola
11.23m
(36'10)
-1.1
1
21
Weber, Janelle
11
Doane
11.11m
(36'5.25)
+1.3
1
22
Westcott, Amanda
10
Bethel (IN)
11.03m
(36'2.25)
-1.8
1
23
Neal, TaDonne
12
Friends
11.03m
(36'2.25)
-0.8
1
24
Ware, Monique
11
Marian
10.95m
(35'11)
-1.4
1
25
Emmons, Ashley
11
Dickinson State
10.93m
(35'10.25)
+0.9
1
26
Morton, Sarah
12
Southwestern
10.77m
(35'4)
-1.9
1
27
Fergason, Danielle
9
Concordia-Portla
10.65m
(34'11.25)
+0.8
1
--
Robinson, Tashauna
11
Park
FOUL
(--)
nwi
1
Womens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Bauer, Meagan
12
Doane
3.60m
(11'9.5)
1
2
Aide, Kelsey
10
Dickinson State
3.60m
(11'9.5)
1
3
Rospotynski, Rebecca
10
Malone
3.60m
(11'9.5)
1
10
Wool, Kasey
11
Point Loma Nazar
3.45m
(11'3.75)
1
10
Shippy, Brianna
10
Oklahoma Baptist
3.45m
(11'3.75)
1
4
Fozkos, Ashley
9
Olivet Nazarene
3.45m
(11'3.75)
1
4
Hagan, Brandi
9
Cornerstone
3.45m
(11'3.75)
1
6
Weissert, Cayla
10
Eastern Oregon
3.45m
(11'3.75)
1
7
Wells, Jamie
9
Southern Oregon
3.45m
(11'3.75)
1
7
Eitzmann, Erin
12
Concordia-Nebras
3.45m
(11'3.75)
1
7
Weisgerber, Carly
11
Doane
3.45m
(11'3.75)
1
12
Petridis, Dina
9
Indiana Tech
3.30m
(10'9.75)
1
12
Leichleiter, Audra
12
Hastings
3.30m
(10'9.75)
1
12
Pilla, Nicole
9
Lindenwood
3.30m
(10'9.75)
1
12
Baumann, Diana
9
Clarke
3.30m
(10'9.75)
1
12
Ornburn, Chelsey
11
Baker
3.30m
(10'9.75)
1
12
Cano, Ale
9
Doane
3.30m
(10'9.75)
1
12
Peterson, Leah
9
Doane
3.30m
(10'9.75)
1
12
O'Keefe, Ann
10
Bethel (IN)
3.30m
(10'9.75)
1
12
Brown, Joan
11
Southern Nazaren
3.30m
(10'9.75)
1
12
Pohja, Mandy
12
Azusa Pacific
3.30m
(10'9.75)
1
22
Ellison, Danae
11
Bethel (IN)
3.15m
(10'4)
1
22
Flores, Emily
10
Cedarville
3.15m
(10'4)
1
Womens Heptathlon
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Golcevska, Zora
12
Azusa Pacific
4,857
1
2
Gustafson, Rebecca
11
Point Loma Nazar
4,835
1
3
Otey, Sable
11
Point Loma Nazar
4,807
1
4
Klaja, Michelle
12
Oregon Tech
4,710
1
5
Miller, Ashlee
10
Baker
4,529
1
6
Johns, Adelle
11
British Columbia
4,439
1
7
Holding, Emily
9
Point Loma Nazar
4,296
1
8
Gillespie, Kasie
12
Eastern Oregon
4,277
1
9
McElrath, Laura
12
Malone
4,185
1
10
Straw, Amanda
10
Fresno Pacific
4,168
1
11
Wilson, Kayla
10
Cornerstone
4,067
1
12
Garman, Danielle
9
Bethany (KS)
3,996
1
13
Horn, Jess
10
St. Francis (IL)
3,763
1
14
Costello, Beth
9
Malone
3,760
1
15
Ickes, Lori
9
Malone
3,534
1
Womens Heptathlon: 100m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Golcevska, Zora
12
Azusa Pacific
14.46
2
914
2
Otey, Sable
11
Point Loma Nazar
14.73
2
878
3
Daniels, Nicole
12
Cornerstone
14.86
1
860
4
Johns, Adelle
11
British Columbia
15.25
3
809
5
Gustafson, Rebecca
11
Point Loma Nazar
15.33
4
799
6
Klaja, Michelle
12
Oregon Tech
15.52
4
774
7
McElrath, Laura
12
Malone
15.72
2
749
8
Holding, Emily
9
Point Loma Nazar
15.80
4
739
9
Gillespie, Kasie
12
Eastern Oregon
15.89
1
728
10
Wilson, Kayla
10
Cornerstone
15.99
1
715
11
Miller, Ashlee
10
Baker
16.31
1
677
12
Straw, Amanda
10
Fresno Pacific
16.48
2
657
13
Garman, Danielle
9
Bethany (KS)
17.13
4
582
14
Horn, Jess
10
St. Francis (IL)
17.45
3
547
15
Costello, Beth
9
Malone
18.35
3
453
16
Ickes, Lori
9
Malone
19.33
3
360
Womens Heptathlon: 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Otey, Sable
11
Point Loma Nazar
25.31
2
859
2
Miller, Ashlee
10
Baker
26.31
2
770
3
Gustafson, Rebecca
11
Point Loma Nazar
26.33
1
769
3
Golcevska, Zora
12
Azusa Pacific
26.33
2
769
5
Holding, Emily
9
Point Loma Nazar
26.66
2
740
6
Johns, Adelle
11
British Columbia
26.71
1
736
7
McElrath, Laura
12
Malone
26.80
1
729
8
Garman, Danielle
9
Bethany (KS)
26.82
2
727
9
Costello, Beth
9
Malone
26.83
1
726
10
Horn, Jess
10
St. Francis (IL)
27.16
1
699
11
Gillespie, Kasie
12
Eastern Oregon
27.28
2
689
12
Wilson, Kayla
10
Cornerstone
27.59
2
664
13
Klaja, Michelle
12
Oregon Tech
27.76
1
650
14
Straw, Amanda
10
Fresno Pacific
27.99
1
632
15
Ickes, Lori
9
Malone
29.63
1
508
--
Daniels, Nicole
12
Cornerstone
DNS
2
Womens Heptathlon: 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Golcevska, Zora
12
Azusa Pacific
2:23.25
1
780
2
Gustafson, Rebecca
11
Point Loma Nazar
2:23.87
1
772
3
Straw, Amanda
10
Fresno Pacific
2:25.09
1
756
4
Otey, Sable
11
Point Loma Nazar
2:26.20
1
741
5
Wilson, Kayla
10
Cornerstone
2:26.70
1
735
6
Holding, Emily
9
Point Loma Nazar
2:26.82
1
733
7
Miller, Ashlee
10
Baker
2:28.21
1
715
8
Gillespie, Kasie
12
Eastern Oregon
2:28.42
1
713
9
McElrath, Laura
12
Malone
2:28.85
1
707
10
Horn, Jess
10
St. Francis (IL)
2:29.62
1
698
11
Costello, Beth
9
Malone
2:31.09
1
679
12
Johns, Adelle
11
British Columbia
2:31.72
1
671
13
Garman, Danielle
9
Bethany (KS)
2:35.23
1
629
14
Klaja, Michelle
12
Oregon Tech
2:40.85
1
563
15
Ickes, Lori
9
Malone
2:45.31
1
513
--
Daniels, Nicole
12
Cornerstone
DNS
1
Womens Heptathlon: High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Klaja, Michelle
12
Oregon Tech
1.64m
(5'4.5)
1
783
2
Straw, Amanda
10
Fresno Pacific
1.61m
(5'3.25)
1
747
3
Miller, Ashlee
10
Baker
1.58m
(5'2)
1
712
4
Golcevska, Zora
12
Azusa Pacific
1.55m
(5'1)
1
678
4
Gustafson, Rebecca
11
Point Loma Nazar
1.55m
(5'1)
1
678
6
McElrath, Laura
12
Malone
1.52m
(4'11.75)
1
644
6
Johns, Adelle
11
British Columbia
1.52m
(4'11.75)
1
644
8
Wilson, Kayla
10
Cornerstone
1.49m
(4'10.5)
1
610
8
Holding, Emily
9
Point Loma Nazar
1.49m
(4'10.5)
1
610
8
Otey, Sable
11
Point Loma Nazar
1.49m
(4'10.5)
1
610
11
Ickes, Lori
9
Malone
1.46m
(4'9.25)
1
577
11
Garman, Danielle
9
Bethany (KS)
1.46m
(4'9.25)
1
577
13
Horn, Jess
10
St. Francis (IL)
1.43m
(4'8.25)
1
544
13
Gillespie, Kasie
12
Eastern Oregon
1.43m
(4'8.25)
1
544
15
Costello, Beth
9
Malone
1.37m
(4'5.75)
1
481
--
Daniels, Nicole
12
Cornerstone
NH
(--)
1
Womens Heptathlon: Javelin
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Klaja, Michelle
12
Oregon Tech
44.92m
(147'4.5)
1
762
2
Gustafson, Rebecca
11
Point Loma Nazar
42.96m
(140'11.25)
1
724
3
Ickes, Lori
9
Malone
39.25m
(128'9.25)
1
653
4
Miller, Ashlee
10
Baker
32.59m
(106'11)
1
526
5
Gillespie, Kasie
12
Eastern Oregon
32.19m
(105'7.25)
1
518
6
Otey, Sable
11
Point Loma Nazar
31.37m
(102'11)
1
503
7
Johns, Adelle
11
British Columbia
30.97m
(101'7.25)
1
495
8
Golcevska, Zora
12
Azusa Pacific
30.44m
(99'10.25)
1
485
9
Holding, Emily
9
Point Loma Nazar
29.11m
(95'6)
1
460
10
Straw, Amanda
10
Fresno Pacific
27.23m
(89'4)
1
424
11
Garman, Danielle
9
Bethany (KS)
26.73m
(87'8.25)
1
415
12
Costello, Beth
9
Malone
25.96m
(85'2)
1
400
13
Horn, Jess
10
St. Francis (IL)
25.95m
(85'1.5)
1
400
14
McElrath, Laura
12
Malone
23.82m
(78'1.75)
1
360
15
Wilson, Kayla
10
Cornerstone
21.21m
(69'7)
1
311
--
Daniels, Nicole
12
Cornerstone
DNS
(--)
1
Womens Heptathlon: Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Miller, Ashlee
10
Baker
5.65m
(18'6.25)
1
744
2
Otey, Sable
11
Point Loma Nazar
5.43m
(17'9.75)
1
680
3
Golcevska, Zora
12
Azusa Pacific
5.33m
(17'5.75)
1
651
4
Gillespie, Kasie
12
Eastern Oregon
5.22m
(17'1.5)
1
620
5
Johns, Adelle
11
British Columbia
5.08m
(16'8)
1
581
6
McElrath, Laura
12
Malone
5.01m
(16'5)
1
562
7
Wilson, Kayla
10
Cornerstone
5.00m
(16'4.75)
1
559
8
Costello, Beth
9
Malone
4.96m
(16'3.25)
1
548
9
Holding, Emily
9
Point Loma Nazar
4.91m
(16'1.25)
1
535
10
Klaja, Michelle
12
Oregon Tech
4.86m
(15'11.25)
1
522
11
Garman, Danielle
9
Bethany (KS)
4.84m
(15'10.5)
1
516
12
Straw, Amanda
10
Fresno Pacific
4.82m
(15'9.75)
1
511
13
Gustafson, Rebecca
11
Point Loma Nazar
4.81m
(15'9.25)
1
508
14
Horn, Jess
10
St. Francis (IL)
4.59m
(15'0.5)
1
451
15
Ickes, Lori
9
Malone
4.50m
(14'9)
1
428
--
Daniels, Nicole
12
Cornerstone
DNS
(--)
1
Womens Heptathlon: Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Klaja, Michelle
12
Oregon Tech
11.93m
(39'1.5)
1
656
2
Gustafson, Rebecca
11
Point Loma Nazar
10.84m
(35'6.75)
1
585
3
Golcevska, Zora
12
Azusa Pacific
10.77m
(35'4)
1
580
4
Garman, Danielle
9
Bethany (KS)
10.31m
(33'9.75)
1
550
5
Otey, Sable
11
Point Loma Nazar
10.10m
(33'1.5)
1
536
6
Johns, Adelle
11
British Columbia
9.60m
(31'5.75)
1
503
7
Ickes, Lori
9
Malone
9.47m
(31'0.75)
1
495
8
Holding, Emily
9
Point Loma Nazar
9.23m
(30'3.25)
1
479
9
Costello, Beth
9
Malone
9.14m
(29'11.75)
1
473
9
Wilson, Kayla
10
Cornerstone
9.14m
(29'11.75)
1
473
11
Gillespie, Kasie
12
Eastern Oregon
9.02m
(29'7)
1
465
12
Straw, Amanda
10
Fresno Pacific
8.64m
(28'4)
1
441
13
McElrath, Laura
12
Malone
8.53m
(27'11.75)
1
434
14
Horn, Jess
10
St. Francis (IL)
8.38m
(27'5.75)
1
424
15
Miller, Ashlee
10
Baker
7.77m
(25'5.75)
1
385
--
Daniels, Nicole
12
Cornerstone
DNS
(--)
1
Womens Marathon
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Fadden, Kaitlin
10
Houghton
2:57:10.24c
1
2
Whiting, Fawn
10
British Columbia
2:57:46.24c
1
3
Ball, Natalie
10
British Columbia
3:01:46.24c
1
4
Akeroyd, Nicole
11
British Columbia
3:05:03.24c
1
5
Anderson, Audry
11
Southwestern
3:05:14.24c
1
6
Prado, Sandra
12
Concordia-Irvine
3:06:07.24c
1
7
Murdoch, Becca
11
Oklahoma Baptist
3:06:48.24c
1
8
Schmitt, Emily
11
Milligan
3:10:29.24c
1
9
Carrano, Sin
9
CS San Marcos
3:11:53.24c
1
10
Herbert, Jessica
10
Oklahoma Baptist
3:13:14.24c
1
11
Hall, Amy
10
St. Louis Colleg
3:13:44.24c
1
12
Fox, Erika
12
Milligan
3:17:39.24c
1
13
Pearce, Ashley
11
Milligan
3:17:40.24c
1
14
Lund, Amy
9
Concordia-Irvine
3:19:55.24c
1
15
Gray, Kaitlin
9
British Columbia
3:20:28.24c
1
16
Erler, Nicki
10
Cornerstone
3:21:28.24c
1
17
Topham, Kate
11
Southwestern
3:21:41.24c
1
18
Clapp, Katie
11
Eastern Oregon
3:21:43.24c
1
19
Adkins, Arilicia
10
Montreat
3:23:43.24c
1
20
Diaz, Jesenia
9
Northwood (TX)
3:25:20.24c
1
21
Nyblad, Eliza
11
Cornerstone
3:25:41.24c
1
22
Cooper, Lindsey
11
Westmont
3:26:35.24c
1
23
Karl, Jessica
12
Aquinas
3:26:57.24c
1
24
Keith, Amber
11
Baker
3:30:51.24c
1
25
Simpson, Danielle
12
Biola
3:37:20.24c
1
26
Schlutz, Katie
12
Mt Mercy
3:38:55.24c
1
27
Hendrickson, Sara
10
Grand View
3:50:58.24c
1
--
Bishop, Talisa
11
Montreat
DNF
1
--
Lindman, Janelle
10
Cornerstone
DNF
1
--
Griego, Lisa
12
Westmont
DNS
1
--
Sullivan, Kristy
12
Lindenwood
DNS
1
--
Sanchez, Ixel
11
Southern Oregon
DNS
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#naia
#outdoor
#track
#and
#field
#national
#championships
146 shares:
NAIA Outdoor Championships
,
Aquinas College Track & Field and Cross Country - Nashville, Tennessee
,
Ashford University Track and Field and Cross Country - Clinton, Iowa
,
Azusa Pacific University Track and Field - Azusa, California
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Walsh University Track & Field and Cross Country - North Canton, Ohio
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2022
2
2021
1
2015
23
2014
6
2013
9
2012
6
2011
3
2
2010
8
3
2009
2
2008
1
1
Show 7 more
Hashtags
#naia
#outdoor
#track
#and
#field
#national
#championships
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!